Gezdiğiniz Sizin Olsun, Peki Şanlıurfa’dan Ne Alınır?

Şanlıurfa en cafcaflı renklerin gökkuşağı gibi sanki. Çarşısında pazarında yürürken allı güllü elbiseler giymiş, kenarı oyalı yazma takmış kadınların yanında poşu takmış sakallı erkeklere rastlıyorsunuz sıkça. Esnaf da dahil çoğunlukla Arapça konuşuyor. Misafirperver ve saygılılar. Alışverişlerde ise pazarlığa açıklar. Kalabalık çarşı pazarın içinde bildiğimiz herkes gibi giyinmeyen bu insanları gözlemlerken küçük dükkanlara da göz atmayı unutmayın. Şanlıurfa’dan ne alınır, neleri farklıdır, alışveriş atmosferi nasıldır haydi buraya!

Mutfak Alışverişi Yapın

Dükkanların saçaklarından sarkan patlıcan, biber, kabak gibi kurutmalıklar koyup getirin bavulunuza. Alırken esnafa sormanız gereken şey sebzelerin o senenin ürünü olup olmadığı. Bazı esnaflar bir önceki yılın kurutmasını satabiliyor. Patlıcanın içinin daha beyaz, biberin de renginin daha parlak olmasına dikkat edin. Kurutulmuş sebzenin Gaziantep’ten daha ucuz olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Şanlıurfa’dan ne alınır listesinin ilk maddesi lezzette kusur etmeyen kurutma sebzeler, yazın bir kenara!

Şanlıurfa’dan ne alınır listesinin ikinci maddesini baharatlar ve salçalar oluşturuyor. Kurutma satan esnaftan isot, kırmızı biber, menengiç gibi yöreye has ürünlerin yanı sıra salça da alabilirsiniz. Salçanın ev yapımı olanını tezgahın önüne koymuyorlar. Dükkanın içindeki kovalardan tattırıp veriyorlar. Tezgahların önündeki açık salça ve biberler genellikle fabrikasyon alırken dikkat edin. Peynir almanızı pek önermiyoruz çünkü tüm süt ürünlerinin dolapta saklanması gerektiğini düşünsek de, Urfa’da öyle düşünmüyorlar. Şanlıurfa’da peynirler açıkta satılıyor.

Mutfak alışverişi yaparken hijyen açısından titizleniyorsanız çok dolaşmanız gerekiyor. Bizden söylemesi…

Bakır, Keçe Ve El Dokumaları Alın

Şanlıurfa’dan ne alınır sorunuzun yanıtlarından biri de sahanlar, cezveler, süs eşyaları gibi el emeği göz nuru bakır ürünler. Fiyatları Gaziantep bakırcılar pazarındaki ürünlerle aynı fiyat hemen hemen. Ustaların aşkla bakır dövmelerini, döverken de delalım delalım diye çığırtıp türkü söylemelerini pek sevdik biz. Takıyorsanız kolye alın, bilezik alın. Şanlıurfa kadınları takıp takıştırmayı seven ve çeyiz olayını çok önemseyen kadınlar. Boyunlarındaki takılardan, başlarındaki örtülerin renginden dokusundan hevesleneceksiniz.

Fıstık Alın

Gaziantep’le özdeşleşen fıstık Şanlıurfa’da da yetişiyor. Toprak birbirine yakın olunca lezzet de aynı oluyor. Fiyat konusunda bir şey söyleyemiyoruz çünkü çeşit çeşit fıstık var. Tadıp alın, biz denedik boş yok!

Yorum yapın