“Ghost Rider: Spirit Of Vengeance” (2011) / Film Eleştirisi 2

Ghost Rider, söz konusu olduğunda pek tarafsız davranamayacağım anti kahramanlardan biridir. Elbette derinlik açısından, pek bir “sallamasyon” bulduğum fakat sadece fiziki tasarımı sebebi ile, çocukluğumdan beri bir Marvel figürü olarak sevgi ve saygı duyduğum bir anti kahramandır kendisi! Hem heavy metal kültürüne hem de bir alt başlık aralığı olarak Marvel Serisine katmış olduğu görsel ahenk tartışmasızdır.

Bütün çizgi karakterlerin birer ikişer beyazperdeye zıpladığı bir dönemde stüdyoların Ghost Rider’a kayıtsız kalmamış olmaları her ne kadar ilk etapta göğsümüzü kabartsa da; 2007 tarihli ilk filmin, ağızda pek de lezzetli bir tat bıraktığını iddia edebilmemiz mümkün değil! Mark Steven Johnson, daha önce Daredevil’a da el atmış ve Marvel’ın (yine pek bir sevdiğim) bu karakterini de çorbaya çevirmiş olması, anlaşılan o ki yapımcıların pek de gözünü korkutmamış. Ghost Rider’a olan sevgisinden dolayı kadroya eklenen ve nedense bir türlü ciddiye alınamayan Nicholas Cage’in peşine takılan Eva Mendes ve Wes Bentley’i mazur görebiliriz fakat Sam Elliott ve Peter Fonda gibi isimleri de bu projede görebilmek işin biraz da bonus kısmıydı!

Aradan geçen yaklaşık 5 yıl, anlaşılan o ki yapımcıların pek de üzerine varmak istemediği, isim hakkının ekmeğini yeme kapısı olarak gördükleri bir Ghost Rider filmini daha önümüze sunmak dışında hiçbir şeyi değiştirmemiş! Nitekim karşımızda, uzuuuuuuuuun bir makyaj ve revizasyon sürecine girdiği halde, çizgi uyarlamalar tarihinin en kötüleri arasında anılacak bir film daha duruyor!

Aslında kendine has absürtlüğü ve saçmalıklarla dolu eğlenceli bir resital yaratma konusundaki başarılarını Crank serisi ile göstermiş olan Mark Neveldine ve Brian Taylor ikilisinin, pek ümit vaad etmeyen bu seriye biraz olsun nefes aldırabileceklerini düşünmek, anlaşılan iyimserliğin daniskasıymış! Evet! Karşımızda görsel tasarımı konusunda biraz daha uğraşılmış bir Ghost Rider figürünün durduğu doğru! İlk filmdeki sırıtan iskelet ve dandik alev efekti, bu sefer kahramanımızın bir parçası olmuş. Cillop gibi deri kostümünün yerini ise, eriyip giden bir deri kostüm almış. Bu türden grafik müdahalelerin bile bir nebze umut vaad ettiğini itiraf ediyorum ama ortada ne aksiyon ne de oyunculuk namına en ufak bir kırıntı var!

Ghost Rider’ın ilk filmdeki gevezeliğini ve zevzekliğini bir kenara bırakıp, cool bir havaya bürünmesi de doğru bir hamle olabilirdi… Tabi gereksiz “tripleri” uzun tutulmayıp, ağzını açtığı ender anlarda sinir bozucu esprileri patlatmamış olsaydı! Hollywood’un eğlence sinemasının azımsanamayacak yükü çizgi roman uyarlamalarının üzerine binmiş vaziyetteyken, böylesine niteliksizlik abidesi uyarlamaların da birer ikişer vizyona girmesi, artık izleyenleri salonlardan uzaklaştırıyor. En azından Ghost Rider gibi korkunç bir reklam kampanyası ile şişirilmiş yapımların gişede iki seksen yatmış olması, bu ön görünün pek de yersiz olmadığını gösteriyor!

Her şeyden önce, madem yapımcılar filmde ciddi bir revizyona gitme kararı aldılar, neden Nicholas Cage’i yapımın başına dikmekte direttiler? Cage’in ilk filmdeki performansını görmemiş olma ihtimallerini göz ardı edecek olursak, ciddi silahlı tehdit altında kaldıklarını ihtimal dahiline eklemek dışında alternatifimiz yok gibi!!! Sırf filmin posterinin üst kısmına koca koca puntolarla Nicholas Cage adının eklenmesinin, gişede başarı olarak görülmesinin zamanı geçip gitmedi mi artık? Son bilmem kaç yıldır kendisini ister Johnny Blaze olsun, ister Will Gerard olsun, ister Milter ya da Behmen olsun aynı rollerde görmüyor muyuz? Sırf içindeki bitmek bilmeyen çizgi roman aşkına saygı duruşu maiyetinde, kendisini Kick Ass’deki Big Daddy çeşitlemesi dışında hangi rolde izlerken gerçekten keyif aldık?

Son tahlilde… Alev işeyen, gerzekçe espriler yapmaktan çekinmeyen, akıl sınırlarını zorlayacak triplere gark eden bir Ghost Rider ve Nicholas Cage’in sizi (sinirden) güldürecek performansı katlanılabilirliğiniz dahilindeyse filme şans tanıyabilirsiniz… Ah pardon! Bir de sinemayı bir hafta sonu aktivitesi olarak görüyor, bu süreci keyifli bir eğlence sineması ile geçirmek istiyor, görsel namına da elle tutulur bir şeyler arıyorsanız, tercihleri her halükarda yeniden gözden geçirin… Aradığınız şey Ghost Rider olmayabilir…

Yorum yapın