Ginkgo Biloba Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ginkgo Biloba alternatif Çin tıbbında yaklaşık olarak 5000 yıldır kullanılmaktadır. Günümüzde Avrupa ve Amerika’da da büyük ilgi görmektedir.

Ginkgo Biloba ağacının yaprakları, yüzeysel olarak bilgi vermek gerekirse, zihni ve hafızayı güçlendirmektedir. Faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Ek olarak damar tıkanıklığına ve kan dolaşımının düzenlenmesine de katkı sağlamaktadır. Günümüzde bitkinin insan sağlığına faydaları detaylı olarak hala araştırılmaktadır. Yazımızda sizlere yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkan, konular hakkında bilgilendirme yapacağız.

Ginkgo Biloba Ağacı

Ginkgo Biloba yaşayan en uzun ağaç türleri içinde yer almaktadır. Bu ağaç türü ortalama 1000 – 1500 yıl yaşamaktadır. Ağaç ortalama 30 ile 50 metre arasında uzunluğa ulaşmaktadır.

Yapılan araştırmalar Ginkgo Biloba ağacının diğer ağaç türleriyle hiçbir bağlantısının olmadığını göstermektedir. Yani türünün tek örneğidir. Kökeni ise Çin’in küçük bir bölgesine dayanmaktadır. Dünya üzerinde insan eli değmeden kendiliğinden ortaya çıkan tek yerdir. Günümüzde ise insanoğlunun katkıları ile Avrupa ve Amerika’da da yetiştirilmektedir.

Ginkgo Biloba ağacı ile ilgili çok ilginç bir olay 1945 yılında yaşanmıştır. Hiroşima’ya, 1945 yılında atılan atom bombasının, yaklaşık olarak iki üç km kadar yakın bölgesinde 6 adet Ginkgo Biloba ağacı bulunmaktadır. Bombanın düştüğü bölgede bütün canlı türleri yok olmasına rağmen, Ginkgo Biloba ağaçları bu olaydan hiç etkilenmemiş ve günümüzde de hala yaşamlarına devam etmektedirler.

Ginkgo Biloba Yapraklarının Faydaları

Kaygı Üzerine Faydası: Psikiyatrist araştırma dergisi 2006 yılında yapılan bir araştırmayı yayınlamıştır. Yapılan araştırmaların sonucunda, kişinin gündelik hayatını kötü yönde etkileyen kaygı bozukluklarının bulunmasının, Ginkgo Biloba yapraklarındaki bileşenler ile düzenlediğini kanıtlamıştır.

Zihinsel Fonksiyonlara Faydası: Yapılan birçok araştırma, bitkinin zihinsel fonksiyonların işleyişini büyük ölçüde düzelttiğini göstermektedir. Özellikle hafıza ve hızlı düşünme üzerinde büyük katkılarının olduğu kanıtlanmıştır.

Ginkgo Biloba aynı zamanda serabral yetmezlik, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, depresyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini göstermektedir.

Bunama ve Alzheimer’e Faydası: Bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan çalışmaların sonuçları birbirleri ile çelişmektedir. Genç yaşlarda hafıza sorunu yaşayanlarda yapılan gözlemlerde olumlu sonuçlar alınırken, yaşa bağlı hafıza sorunu yaşayanlarda hiçbir olumlu sonuç alınmamıştır.

Sonuçların bu yönde ancak, günümüzde Avrupa ve Amerika’da hafıza güçlendirmede bitkisel yöntemlerin başını Ginkgo Biloba çekmektedir. Özellikle Almanya, İngiltere ve ABD’de hafıza güçlendirmede en çok tercih edilen bitkidir.

Ginkgo Bilobanın Alzheimer hastalığını yavaşlatıp yavaşlatmadığı ise, hafıza üzerinde yapılan çalışmalara benzemektedir. Alzheimer üzerindeki etkileri de yaşa göre farklılık gösteren sonuçlar çıkarmıştır. Ancak uzmanların varmış olduğu ortak bir noktada bulunmaktadır.

Düzenli olarak Ginkgo Biloba kullanmanın damarları genişlettiğinden dolayı, kan dolaşımının artırılmasına yardımcı olduğu net olarak bilinmektedir. Durum böyle olunca beyinde zarar görmeyen hücrelere, kandaki oksijen daha iyi taşınmaktadır. Alzheimer rahatsızlığında bu şekilde zarar görmeyen hücrelerde korunmuş olur.

Bu konuda şuan elde olan çalışma sonuçları bu şekildedir. Bitkinin Alzheimer rahatsızlığına kesin bir çözümü var mı yok mu, sorunun cevabı, günümüzde hala sürmekte olan çalışmaların sonucunda ortaya çıkacaktır.

Şizofreniye Faydası: Ginkgo Biloba bitkisinin şizofreni üzerine de etkileri bulunmaktadır. Bitkinin kullanılan ilaçlar ile birlikte tüketilmesi, ilacın etkisini artırarak, hayatı olumsuz yönde etkileyen belirtileri azalttığı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı, araştırma sonuçlarında görülmektedir. Ancak bu uygulama mutlaka doktora danışılarak, kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna Faydası: Yapılan araştırmalarda Ginkgo Biloba özütünün çocuklarda, dikkat eksikliğini ve hiperaktivide bozukluğunu azalttığını göstermektedir.

Migrene Faydası: Düzenli olarak Ginkgo Biloba özütü kullanmanın, migreni önemli ölçüde azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Cinsel İşlev Bozukluğuna Faydası: Bitkinin vitaminler ve mineraller ile birlikte kullanılmasının, kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu düzelttiği yönünde çalımalar mevcuttur.

Ayrıca Ginkgo Biloba özütünün kolon, yumurtalık ve pankreas kanserine iyi geldiği yönünde bazı çalışmalar mevcuttur. Bu konudaki çalışmalar daha yeni başlamış olup detayı bilgi mevcut değildir.

Not: Düzenli Olarak İlaç Kullanıyorsanız, Bir Uzmana Danışmadan, Kesinlikle Ginkgo Biloba Bitkisini Tüketmeyiniz.

Önemli: Ginkgo Biloba ağacının meyveleri ve meyvenin çekirdekleri zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ağacın meyvesi ve tohumları hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Ginkgo Biloba ağacının sadece yapraklarından faydalanılmaktadır.

Arkadaşlar yazımda sizlere elimden geldiğince Ginkgo Biloba ağacı hakkında bilgi aktarmaya çalıştık. Unutmayınız ki, yazımız sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Hiçbir şekilde doktor tavsiyesi değildir. Bitkiyi kullanmaya karar verirseniz mutlaka bir uzmana danışın.

Yorum yapın