Ginseng Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Ginseng çok dayanıklı ve ayrıca çok yıllık bir bitkidir. Amerika kıtasında görülmekle birlikte bazı Uzak doğu ülkelerinde de rastlanmaktadır.

Ginseng bitkisinin kökleri ve yaprakları oldukça faydalıdır. Kök kısmı bitkinin en faydalı yeridir. Genel olarak bakılacak olursa Amerika ve Kore ginsengi en faydalı ginseng olarak bilinmektedir. Ginsengin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Soğuk yerlerde yetişen ginseng eski dönemlerde Çin’de tıbbi tedavilerde oldukça fazla kullanılmıştır. Günümüzde farklı ilaç sanayilerinde kullanıldığı için bulunması oldukça zorlaşmıştır. Ginseng bitkisi yaklaşık olarak 5000 bin yıl önce Çin yüksek dağlarında bulunmuştur ve kısa sürede faydalarının farkına varılmıştır.

Ginsengin Faydaları

  • Afrodizyak etkisi çok fazladır,
  • Cinsel isteği arttırır,
  • Erkeklerde erken boşalmayı önler,
  • Vücudu yenileyici özelliği vardır,
  • Yaşlanmayı azaltır,
  • Cildi güzelleştirir,
  • Kan şekerini düzenler,
  • Beyne etkisi çoktur. Beyin gelişiminde etkilidir. Kaygı ve strese iyi gelir,
  • Metabolizmayı çalıştırır ve kilo vermeye yardımcı olur,
  • Sinir sisteminizi ve bağışıklık sisteminizi düzenler.

Ginsengin Yan Etkileri

Ginsengin yanlış kullanımlarında veya fazla kullanımların yan etkileri görülmektedir. Kişi metabolizmasına göre de zaman zaman yan etkileri görülebilmektedir. Bu yan etkiler kusma, ishal göğüste ağırlık, yoğunlaşma bozukluğu, hiper tansiyon, şeker düşmesi, uykusuzluk, karın ağrısı, deride kaşıntı ve dökülmeler vb. Etkileri gösterebilir. Böyle yan etkilere kendinizde rastlarsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda vardır.

Ginseng Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Ginseng bitkisi oldukça şifalı ve birçok hastalığa ve düzensizliğe karşı iyi gelen bir bitkidir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkiyi nasıl kullanmalıyız bu sorunun cevabını vermek gerekirse ginseng bitkisi kapsül veya tablet haline getirilerek kullanılabilir.

Ginseng bitkisini kullanmanın daha rahat bir yolu ise çay yapmaktır. Ginseng bitkisinin kökü ve yapraklarından çay yaparak tüketebilirsiniz. Çay yapmak için ilk önce bitkinin kök veya yapraklarını dilimlemelisiniz eğer bu şekilde yapmak istemiyorsanız toz haline getirerek çay yapabilirsiniz.

Ginseng Çayı

Ginseng çayı hazırlamak oldukça basittir. Ginseng kökü veya yaprakları kaç kişilik hazırlanacaksa kişi sayısına göre su koyulur kaynaması için kişi başı yarım kaşık ginseng bitkisi ilave edilir suya bu şekilde kaynadıktan sonra dinlendirmeye alınır ve beş dakika beklenir daha sonra sunuma hazırdır.

Yorum yapın