Göbeklitepe Etrafında Gizemli Bir Monolit Ortaya Çıktı!

Dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkan gizemli monolitlerden biri ise dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbeklitepe etrafında ortaya çıktı. Araştırmacılar, bloğun 3 metre boyutlarında olduğunu ve buraya nasıl getirildiğini dair bir bilgiye sahip olmadıklarını bildirdiler. Metal bloğun nasıl getirildiği hala araştırılmaktadır.

Daha önceler Dünyanın çeşitli yerlerinde görünen gizemli monolitlere benzer yapıya sahip 3 metre yüksekliğindeki bir metal blok, şimdi ise Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbeklitepe’nin yakınlarında ortaya çıktı.

12 bin yıllık asırlığa sahiplik yapan ve tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin etrafında bulunan Örencik Mahallesi yakınlarında bir tarlada görünen metal blok sırrını hala korumakta. Kimler tarafında ne için dikildiği hala bilinmemekte ve bu konu üzerinde hala araştırmalara devam edilmektedir.

Metal Bloğun Üstündeki Yazı Bir Bilmece Gibi!

45 cm genişliğe ve 3 metre uzunluğuna sahip olan bloğun 3 kenarı bulunmakta. Monoliti yani metal bloğu enteresan kılan detay ise üzerindeki yazıdır.

Mahalleli tarla ortasında gördükleri metal bloğu jandarmaya bildirdi ve bölgeyeKültür ve Turizm Müdürlüğü ekipleri geldi. Ekiplerin araştırmaları sonucunda monolitin üzerinde Göktürk alfabesiyle “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak” olarak yazı bulduklarını belirttiler.

Daha önceleri Romanya ve ABD’de görülen monolitler bu sefer de Göbeklitepe’de görünmesiyle arazı kapatıldı ve metal bloğun neden dikildiğine yönelik çalışmalar başlatıldı.

Metal Blok İlk Nerede Ortaya Çıktı?

Dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan monolitler son dönemde popüler olmaya başladı. Monolit yani metal bloğun ilk olarak Kasım 2020’de ABD‘nin Utay eyaletinde gizemli bir biçimde ortaya çıktı. Daha sonralarında ise Romanya, Kanada ve Türkiye’de bulundu. Göbeklitepe etrafında bulunan metal bloğu gören kişiler büyük bir araştırma içerisindeler.

Dünyanın çeşitli yerlerinde gizemli bir şekilde ortaya çıkan metal blokların ne amaçla arazilere dikildikleri hala bilinmemekte. Komplo teorisyenleri göre ise dünya dışı varlıkların metal blokları çeşitli bölgelere bırakmış olabileceklerini öne sürmekteler.

Yorum yapın