Gölgeleri Kullanarak Kör Noktaları Gösteren Yapay Zeka

Yapay zeka, birçok farklı alanda şaşırtıcı işler devam ediyor. Yapay zekanın dahil olduğu her ürün daha yetenekli hale geliyor. MIT tarafından geliştirilen teknoloji, gözümüzün göremediği görüntüleri, gölgeler sayesinde görebilmemizi mümkün hale getiriyor. Bu teknoloji geliştiği takdirde birçok farklı alanda kullanabilir.

Söz konusu teknoloji, ışık kaynağının hareketleriyle yer değiştiren gölgelerin video olarak sunulması mantığına dayanıyor. Gölgelere odaklanan kamera, yapay zekanın yardımıyla yansıyan gölgelerin gerçekte nasıl göründüğünü tahmin ediyor. İlgi çekici teknolojiyle ilgili yayınlanan videoda yapay zekanın iyi bir iş çıkardığı görülüyor. Tabii ki üretilen video oldukça bulanık ancak yine de yansımaların başarılı bir şekilde tahmin edilebildiği ve oluşturulan videonun gerçeğine yakın olduğu dikkat çekiyor.

Sürücüsüz Otomobiller Bu Yapay Zeka Teknolojisiyle Daha Güvenli Hale Gelebilir

MIT’nin bu teknolojisinin en çok sürücüsüz otomobiller için yararlı olacağını söylemek mümkün. Birçok sensörle donatılmış olan sürücüsüz otomobiller, yapay zekanın yardımıyla dönüşlerde görülmeyen tehlikeleri de algılayabilir. Örneğin dönüş yapılacak olan yolda bir canlı, araba veya herhangi bir nesne bulunuyorsa gölgelerden bu nesnenin konumu öğrenilebilir. Araçlar buna göre dönüşlerini daha güvenli bir gerçekleştirebilir ve olası kazaların da böylece önüne geçilmiş olur.

Şimdilik geliştirme aşamasında olan teknolojinin gelecekte daha iyi görüntüler oluşturması ve gerçek görüntüye daha fazla yakınlaşabilen görüntülerin oluşturulabilmesi bekleniyor. Teknolojinin nasıl çalıştığını ve ne gibi görüntüler oluşturabildiğini gösteren videoya haberin görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın