Google 2013 Yılında 350 Milyon Reklamı Kaldırdı

2013 yılı içerisinde 350 milyondan fazla kötü amaçlı reklamı ve 270 binden fazla reklam vereni kendi sistemi üzerinden kaldıran Google, görünen o ki kullanıcıları aldatmaya yönelik olarak hazırlanan reklamlara ve reklam araçlarını kötüye kullanarak zararlı yazılım dağıtanlara karşı savaş açtı.

Bir önceki yıla göre yüzde 59’luk bir büyüme gerçekleştiren kötü amaçlı reklam sayısı; 2012 yılı içerisinde yaklaşık 220 milyonken, 2013 yılı içerisinde 350 milyonun üzerine çıkarak internet kullanıcılarının gözünü korkuttu.

Bu noktada çevrimiçi reklamcılık sektöründe yer alan kötü amaçlı reklamları dikkate alan Google, yeni güvenlik ekranları sayesinde birçok zararlı reklamı engellemeyi başararak, internet kullanıcılarının güvenliğini sağlamayı büyük ölçüde başarmış oldu.

Google’ın çevrimiçi reklam servisi AdWords’ü kullanarak sahte ürün satmaya çalışan reklam verenler de Google’dan nasibini aldı ve yaklaşık 14.000 reklam veren AdWords üzerinde yasaklandı. 2012 yılı içerisinde kullanıcıları aldatmaya yönelik reklamlarda yüzde 47’lik bir düşüş yaşanırken, 2013 yılı içerisinde bu sayı yüzde 87’lere yükselerek internet kullanıcılarına umut verdi.

Şirketin reklamlara dayalı bir gelir modeline sahip olduğunu düşündüğümüz zaman, sahip olduğu kullanıcıları elinde tutabilmek için sergilemiş olduğu tutum oldukça mantıklı. Çünkü kullanıcıların kendilerine güven vermeyen bir servisi kullanmayacakları oldukça açık.

Yorum yapın