Google Ads Teklif Stratejileri

Google Ads web sitenizin veya işletmenizin reklamını yapmanızı sağlayan çevrimiçi bir reklam platformudur. Google Ads sizlere hedeflerinize dair çeşitli kampanyalar sunar. Her kampanya türü için de ihtiyacınız olan teklif stratejileri mevcuttur. Hedeflerinizi doğru belirlemeli ve hedeflere uygun stratejileri seçmelisiniz. Böylelikle web sitenizin veya reklamlarınızın verimini arttırabilirsiniz. Google Ads ‘de Manuel teklif stratejileri olduğu gibi akıllı teklif stratejileri de bulunmaktadır. Akıllı Teklif Stratejileri konum, saat, dil, cihaz gibi özelliklerin optimize edilmesiyle size otomatik teklifler sunar. Bunun yanında verileri optimize ederek açık arttırmada anında otomatik teklif vermeyi sağlar.

Google Ads’in sunduğu Akıllı teklif stratejileri;

 • Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma
 • Hedef Gösterim Payı
 • Hedef EBM
 • Hedef ROAS
 • Dönüşüm Arttırma
 • Dönüşüm Değerini En Üst Seviyeye Çıkarma
 • Geliştirilmiş Tıklama Başı Maliyeti (GTBM)

Verdiğiniz reklamlar için düzenlenebilecek 3 temel özellik bulunmaktadır. Bunlar;

1) Tıklama: Tıklama, verdiğiniz reklamın kullanıcı tarafından tıklanmasıdır. Tıklama oranı, reklamınızın hedef kitleye ne kadar hitap ettiğini anlamanıza yardımcı olur. Doğru yolda olduğunuzu veya reklam özelliklerini tıklama yönünde geliştirmeniz gerektiğini size gösterir. Tıklama oranlarını arttırma hedefiniz varsa veya sitenizde yoğun kullanıcı trafiği istiyorsanız kullanabileceğiniz stratejiler şunlardır;

1.1) Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma: Bu stratejide kampanya içeriğinde en uygun fiyatlı anahtar kelimeler belirlenir ve maksimum tıklanma sayısına ulaşmak hedeflenir. Otomatik bir stratejidir.

1.2) Manuel Tıklama Başına Maliyet (TBM): Yapılan tıklama başına reklamınız için verilen tutarın sizin tarafınızdan manuel olarak ayarlanmasıdır. Böylece reklamınız için maksimum tutarı belirlemiş olursunuz. İlgili müşterilerin, derin bilgiye ulaşmak için tıklamasıyla verim arttırılabilir ancak açık arttırmalarda zarara sebebiyet verebilecek bir strateji olabilir.

2) Gösterim: Reklamlarınızın kullanıcılar tarafından ne sıklıkla görüntülendiğini gösterir. Reklamınızın herhangi bir site veya Google arama motorunda gösterilmesi bir gösterim olarak kabul edilir. Eğer hedefiniz markanızın veya sitenizin bilinirliğini arttırmaksa gösterime odaklanmanız yerinde bir tercih olacaktır. Gösterim odaklı stratejiler şunlardır;

2.1) Hedef Gösterim Payı: Bu strateji reklamınızın Google arama sayfasının en üst kısmında, arama sayfalarının ilk bölümünde çıkmasına olanak sağlar. Reklamınızın gösterileceği yeri belirlediğinizde Google Ads sizin için otomatik teklif stratejilerini belirler.

2.2) Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM): Reklam veren olarak maliyeti gösterim başına manuel olarak ayarladığınız takdirde YouTube‘da veya Görüntülü Reklam Ağından elde ettiğiniz görüntülenme sayısına göre ödeme yaparsınız.

2.3) Görüntülenebilir Bin Gösterim Başına Maliyet (gBgbm): Çok sayıda kullanıcıya hitap etmek istiyorsanız, gBgbm stratejisi işinize yarayacaktır. Her tıklamaya değil görüntülenebilir gösterim için maksimum tutarı belirlersiniz. Yani her 1000 gösterim başına maliyeti belirlersiniz.

3) Dönüşüm/Görüntüleme: Kullanıcı reklamınıza tıklayıp veya video şeklindeki reklamınızı izleyip sitenizden alışveriş yapıyor veya telefon ile size ulaşıyorsa bu dönüşüm olarak adlandırılır. Dönüşüm izleme ile dönüşümler ölçülür. Dönüşüm odaklı stratejiler;

3.1) Hedef EBM: Reklam veren olarak sizin belirlediğiniz işlem başına maliyet hedefi veya düşük tutarlar karşılığında fazla sayıda dönüşüm sağlayan bir stratejidir. Geçmiş bilgileri kullanarak açık arttırmada sinyalleri değiştirme ve teklifi otomatik olarak düzenleme olanağı sunar.

3.2) Hedef ROAS: Reklam harcamalarından elde edilen gelir stratejisi olarak da adlandırılabilir. Sizin belirlediğiniz reklam harcamaları sonucu elde edilen gelir doğrultusunda yüksek bir dönüşüm hedefler buna göre otomatik olarak teklifleri düzenler. Birden fazla kampanya için de kullanılabilir.

3.3) Dönüşümü Arttırma: Bu teklif stratejisi bütçe harcaması yaparak kampanyanız dâhilinde en fazla dönüşümü almanıza yardımcı olur. Açık arttırmada tekliflerinizi otomatik olarak belirler.

3.4) Dönüşüm Değerini En Üst Seviyeye Çıkarma: Bu stratejide bütçenizi aşmadan kampanyanız dâhilinde en fazla dönüşümü alma fırsatınız vardır. Otomatik olarak TBM teklifleri bulur ve buna göre dönüşüm değerini arttırır.

3.5) Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet: GTBM tıklama odağı ile ortak çalışır. Yaptığınız manuel tekliflerden daha fazla dönüşüm elde edersiniz. Ortalama TBM’nizi otomatik olarak hesaplar ve teklifleri belirlediğiniz maliyet ayarının altında tutmaya çalışır.

Teklif Verme Stratejileri Nasıl Değiştirilir?

 • Google Ads hesabınızı açınız.
 • Sayfa menüsünden ‘Kampanyalar’ seçeneğine tıklayınız.
 • Değiştirmek veya düzenlemek istediğiniz kampanyayı seçiniz.
 • Kampanyanın ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayınız.
 • Teklif verme‘ kısmını açınız.
 • Teklif stratejisini değiştir.’ seçeneğine tıklayınız.
 • Açılmış olan menüden tercih ettiğiniz yeni teklif stratejisini seçiniz.
 • Kaydet‘ seçeneğine tıklayın

Yorum yapın