Google Adsense Nedir, Adsense Nasıl Çalışır?

Google AdSense nedir, nasıl çalışır ? AdSense, web site sahiplerine sitelerinde yayınlamış oldukları içeriklerden para kazanmaları için olanak sağlayan, google’un sunmuş olduğu reklam şirketidir. Örneğin; bir blog veya web siteye sahipseniz ücretsiz bir şekilde Google AdSense başvurusu yapabilir onaylandığı taktirde de AdSense’in vermiş olduğu reklam kodlarını sitenize ekleyebilirsiniz. AdSense başvurusu yapmak istiyorsanız tıklayınız.

Sitenizde yayınlanan reklamlar da sitenizin içeriği ile alakalı olur ve gelen ziyaretçinin ilgilisini çekerek daha çok reklam tıklaması alırsınız. Örneğin; Gezi ve tatil üzerine bir site açtınız, sitenin içeriği ile ilgili olarak otel ve konaklama yerleri gibi reklamlar çıkacaktır.

Blog Açıp, Makale Yazarak Para Kazanmak yazımı okuyarak, küçük çaplı bir blogun Adsense ile aylık ne kadar para kazandığını öğrenebilirsiniz.

Google Adsense (Google Adwords)

Sitenizdeki tıklanan reklamlardan gelen parayı size Google AdSense vermez aksine AdSense aracıdır ve bir reklam tıklama sonucunda siz yayıncı olarak %65 – 70 alırsınız. Paranın diğer %35’lik kısmını AdSense alır.

Bu örneği sitenizde bulunan reklamın tıklama başı maliyetini 1 tl olarak verdim. Sitemde yayınlanan reklamın tıklama başı maliyetini kim hesaplıyor ? diye sorduğunu duyar gibi oldum. 🙂

Tabii ki de google a reklam veren şirketler yada bireysel müşteriler Google Adwords aracılığı ile internette reklamlarının görünmesini istiyor. Eğer sizde reklam verenin anahtar kelimeleri ile alakalı yazılar içerikler oluşturduysanız alakalı reklamlar sitenizde yayınlanmaya başlar tıklandığında yada gösterimden kazanç elde edebilirisniz.

Google adsense ile para kazanmak nasıl oluyor anlattım şimdide Adwords nedir ve adsens ile olan bağını anlatıcam. Unutmadan söyleyeyim AdSense’den para kazanmak için sitenize ziyaretçi gelmesi lazım. Aksi halde no money if no visitors 😀

Adwords Nedir ? Adsense İle Bağı Nedir ?

Adwords yukarıda da söylediğim gibi Google firması tarafından sunulan bir reklam hizmetidir. Adsense ve Adwords adı altında iki ağı olan google’ın reklam sistemdir. Adsense reklam yayıncıları için Adwords ise reklamını yayınlatmak İsteyenler için hizmet vermektedir. Dünyanın en karlı reklam ortaklığı tabii ki Google Adwords ve AdSense’dir.

Adwords her gün arama yaptığımız google da listelenen arama sonuçlarından önce yeşil kutu içinde reklam ibaresiyle bir veya iki sonuç verir. Bu sonuçlar aradığınız kelimeye göre, kullanıcı google’da bu kelimeyi aradığında (örneğin: Adwords) benim reklamım çıksın diyenlerin ve rekabet için en yüksek maliyeti ödeyenin reklamı görünür. Örnekte verdiğim gibi google arama çubuğuna Adwords yazarsanız birinci sırada adwords reklamını ve sonra sıralamada ki ilk sonuçları alırsınız.

Adwords sadece yazılı reklamdan ibaret değildir ve görüntülü ve video reklamları mevcuttur. Görüntülü reklamlar ile daha çok yukarıda bahsettiğim AdSense yayıncıları çalışır. AdSense nedir nasıl çalışır konusunu toparlarken bir örnekle sonlandırmak istiyorum.

Örneği herhangi ticaret yapan bir firmadan değil eğlence ve teknoloji üzerine kurulmuş bir siteden vermek istiyorum. Genç Magazine adıyla google da yer alan teknoloji sitem var ve Adwords’e kayıt olup reklam vermek istiyorum. Kayıt olduktan sonra kampanya başlatıyorum ve anahtar kelime seçiyorum. Sanat tasarım,teknoloji,eğlence kelimeleri aratıldığında benim sitemin reklamı çıksın şeklinde oluşturuyorum ve tıklandığında ne kadar ödeyeceğimi belirliyorum.

Bunun için görüntülü reklam da hazırlıyorum belli ölçülerde web sitelerde yayınlanmak üzere. Reklamlarım yayınlanmaya başlayınca benim sitemin içeriği ile alakalı bir site ziyaret edildiğinde yada google da belirlediğim anahtar kelimeler yazıldığında benim sitem listenin en üstünde çıkıyor ve tıklandığında benden ücret kesiliyor. Yada total bakiyeden düşüyor. 😀 Reklam vermeyeli uzun zaman oldu.

Adwords’e verdiğim reklamlara ne kadar çok para ödersem reklamımı sitelerinde yayınlayan site sahipleride o kadar çok kazanır.

Ayrıca Google Adsense Başvurusu İçin Bilmeniz Gerekenler

Sitenizde kopya içerik yani diğer sitelerden kopyala yapıştır yaparsanız ve yetersiz içerik olursa adsense onayı alamazsınız. yani üç yazı yazdınız diyelim kabul edilmesini beklemeyin. Yine cinsel içerik cinselliğe atıfta bulunma yada şiddet eyleminde bulunan içerikleriniz varsa inceleme sonucunda red alırsınız. Sitenizde yada bloğunuzda iletişim sayfası gizlilik politikası gibi sayfalara yer vermeniz gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiklerim Google Adsense onayı almanız için son derece önemlidir. Ama güzel bir site yapmışsınızdır siteniz kullanıcı odaklı ve çok trafik alıyordur. Yukarıda yazdıklarımı unutun çünkü onay alırsınız. Neden mi her şirket gibi Google’da para için varlığını sürdürüyor yani adsense başvurusu yapan site sahibine şöyle bir bakıyor oo çok ziyaretçisi var ben bundan kazanırım diyor ve başvuruyu onaylıyor.

Örnekle ülkemizde haber ve test içerikleriyle başlayan ve Buzzfedd çakması diye nitelendirilen Onedio, son zamanlarda sık sık cinsel içerikli konulara yöneldi.

Facebook zaman tünelini her ziyaret ettiğimde cinsel ilişkide bilinmesi gerekenler tarzında başlık attıklarını görüyorum ve içeriğe baktığımda konuyla ilgili görsellerinde olduğunu görüyorum. Tabi bunun belli bir sınırı vardır söz konusu yasaklı ve cinsel içeriğin belli sınırları vardır onu bilemiyorum.

Yani anlayacağınız google bu işte aracı olduğu için ona para kazandıracak siteye bakar ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok para, Onedio’nun günlük tekil ziyaretçi sayısı 271 bin civarı yani tahmini olarak aylık kazancı söylentilere göre 500 bin tl civarında. Burada bahsettiğim cinsel içerikli site yapın değil ilgi çekici,bilgi verici ve güzel bir site yapın. Bol kazançlar. 😀

Yorum yapın