Google Adwords Nedir? Nasıl Fayda Sağlar? Nasıl Etkili Kullanılır?

‘Adwords’ sözcüğünün Türkçe karşılığına bakılırsa, ‘Kelimelerin ilanı’ anlamına geldiği görülür. Buradan da anlaşılacağı üzere Google Adwords; anahtar kelime ve çeşitli reklamlar oluşturma yoluyla, web sitenizin veya işletmenizin potansiyel kullanıcılar tarafından keşfedilmesini sağlayacak bir çevrimiçi reklam platformudur.

Bildiğimiz gibi Google, çeşitli algoritmalar sonucu aratılan kelime veya kelimelerle ilgili uygun sonuçların karşımıza çıktığı bir arama motorudur. Google kullanıcıları saniyede 100 bin civarı arama yapmaktadır.

2018’de yapılan araştırmalara göre bir günde yapılan arama sayısı yaklaşık 5 milyardır. Yani işletmenizin veya web sitenizin reklamını yaptığınızda milyarlarca insana ulaşabileceğiniz bir platform olarak Google karşımıza çıkmaktadır. Google, reklam konusunda hizmetlerini geliştirmiş ve 23 Ekim 2000 tarihinde Google Adwords platformunu kullanıma sunmuştur. Şuan yaklaşık 1 milyon şirketin, web sitesinin ve işletmenin yararlanmış olduğu bir hizmettir. Öyleyse Google Adwords’ün şirket veya işletmenize sağladığı yararlar nelerdir?

Google Adwords İşletmenize Ne Tür Faydalar Sağlar?

Google Adwords, sadece büyük şirket oluşumlarının değil küçük ve orta işletmelerin de reklam verebildiği platformdur. Maliyet kısıtlaması olmadığından isterseniz 4 TL isterseniz 4000 TL tutarında reklamlar verebilirsiniz.

Google Adwords, web sitenizin veya işletmenizin reklamını Google arama sonuçlarının yanında veya altında yer almasını sağlar.

Reklamınızın ne zaman ve nerelerde görüneceğini seçebilir, lokasyonunuza uygun kesimlerden yapılan aramalarda ilk sıralarda olmanıza olanak sağlar.

Google anlaşmalı sitelerde ve içeriğinizle ilgili olan sitelerde reklamlarınızın verilmesiyle daha fazla müşteriye ulaşma imkânı verir. Örneğin; özel ders almak isteyen bir öğrencinin girdiği web sitesinde sattığınız ders kitaplarının reklamını yaparsanız, satış yaptığınız ürünün pazarlanma olasılığı artmış olur.

Reklam bütçesi oluşturmanıza imkân sağladığından bütçenizi kontrol edebilir, maksimum reklam tutarı belirlediğinizde sadece müşteriler reklamınıza tıkladığında para ödersiniz.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

  • Google Adwords reklamları 5 farklı yoldan kullanıcılara sunar. Bunlar;
  • Arama ağı reklamları
  • Banner reklamları(Reklamın görsel olarak web sitesi veya YouTube’da gösterilmesi)
  • Alışveriş reklamları
  • Mobil reklamlar
  • Video reklamlar

Google Adwords için oluşturduğunuz anahtar kelimeler ve hazırladığınız reklamlarınızın yukarıda belirtilen yollarla potansiyel müşterilerinize ulaşmasına imkân sağlar.

Google Adwords Nasıl Etkili Kullanılır?

Öncelikle hesabınızı yapılandırmanız gerekmektedir. Bu aşamada reklam yapacağınız içerikle ilgili anahtar kelimeleri listeleyip temalara ayırdığınız takdirde reklam oluşturmanız kolaylaşır.

İkinci aşamada doğru anahtar kelimeleri seçmeniz önemlidir. Bunun için işletmenizi veya reklamını yapacağınız ürünleri en iyi tanımlayan 2 veya 3 kelimelik anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Anahtar kelime aracını kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilir, Google Adwords’ ün sizin için kullanıcıların yapmış olduğu arama sonuçlarından topladığı verileri kullanarak anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Üçüncü olarak potansiyel kullanıcıların dikkatini çekecek bir reklam oluşturmanız gereklidir. Bu tür reklamlar için kullanıcının tam ihtiyacı olan anahtar kelimeler seçilmeli ve ‘Haydi tıklayın.’, ‘Şimdi sitemizi ziyaret edin.’ Tarzı yönlendirmelerle teşvik edici cümleler kullanılmalıdır.

Dördüncü dikkat edilmesi gereken nokta, kullanıcının sitenizi ziyaret ettiğinde direkt olarak ihtiyacı olan ürüne veya içeriğe erişmesine olanak sağlayacak bir başlangıç sayfası seçmektir.

Son olarak Google Adwords ile müşteri potansiyelini izleyebilir, tıklama sayılarına ulaşabilirsiniz.

Özet olarak baktığımızda Google Adwords; az miktarda harcamalar karşılığında reklamınızı kolayca yapabileceğiniz, milyonlarca müşteriye doğru yollardan ulaşabileceğiniz, kullanımı oldukça kolay, şirketinizi veya web sitenizi büyütmenize olanak sağlayacak, Google tarafından size sunulan güvenilir bir reklam platformudur.

Yorum yapın