Google Adwords Reklamlarının Seo Etkisi Nasıldır?

Google adwords reklamlarının seo‘ya etkisinin olup olmadığını bir çok seo uzmanı sık sık tartışır ve istişare eder. Bu konu da bir kısım hiçbir etkisinin olmayacağını düşünürken bazıları da bunun seo etkisinin yüksek olduğunu söylemektedir. Bize göre ise Google reklamlarının seo’ya etkisi dolaylı yollardan da olsa vardır. Peki bu etki nasıl bir etki ve biz nasıl faydalanabiliriz?

Google Adwords Ziyaretçi Etkileşimi

Google de üst sıralara çıkmak için bazı unsurlar vardır ki bunlardan en önemlisi siteye gelen ziyaretçiler ve bunların site içerisinde ki dolaşımı. Özellikle yeni kurulmuş web sitelerinde ziyaretçi akışını sağlamak oldukça güç burada devreye vereceğiniz reklamlar girmektedir. Verdiğiniz reklam sayesinde sitenize günlük olarak bir çok organik trafik sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Fakat bu işin artısı olduğu gibi eksisi de muhakkak vardır, oda doğru kitleye hitap etme veya edememe durumudur.

Şimdi seo uzmanı diye bir reklam verdiniz ve bu reklam türünde anahtar kelimeyi geniş eşleşmeyi seçtiniz. Bu durumda farklı arama terimlerinden de sitenize gelenler olacaktır, örnek vermek gerekirse makine uzmanı, bilgisayar uzmanı gibi. Çünkü kelimeyi geniş eşleşmeli tutarak herkesin sitenize gelmesini sağlıyorsunuz bu ziyaretçi getirse de hem sizin potansiyel müşteriniz olamaz hem de siteye girdikten sonra yanlış siteye girdiğini fark edip hemen çıkacaktır. Bu tarz eylemler ziyaretçi oturum sürelerini çok aşağılara düşürmektedir. Bu yüzden burada gerçek kitlenize olabildiğince sıralı eşleşme veya tam eşleşmeli reklamlar vererek, sitenizde kalıcı olacak kişilere reklam vermelisiniz. Böylesi bir durumda sitenize gelenler hem uzun süre sitenizde dolaşım sağlayacak hem de sizin müşteriniz olma olasılığını yükseltecektir.

Adwords İle Kalmayın Facebook’u Da Deneyin

Dedik ya reklamlar potansiyel müşteri bulmanın en kolay yoludur tabi en iyi şekilde optimizasyon yaparsanız. Birde facebook reklamları vermeyi deneyin, çünkü facebook reklamları Google adwords reklamlarına göre daha düşük maliyetli olup, daha fazla ziyaretçi kazanmanıza sebep olacaktır. Burada da doğru kitleyi seçebilir ve sektörünüz ile alakalı insanları siteye çekebilirseniz size hem seo yönünden hem de müşteri yönünden katkısı olacaktır.

Kısaca

Yani bize göre reklam vermenin seo’ya etkisi direk olmasa da dolaylı yollardan emin olun etkisi vardır. Tek yapmanız gereken burada daha dikkatli ve ilgi çekici reklamlar ile siteniz ile ilgilenebilecek kişilere erişim sağlamanız. Bunu başarırsanız ilerlediğiniz kulvarda daha hızlı olmanızı ve markanızı bilinir hale getirmenizi sağlarsınız.

Yorum yapın