Google Benim İşletmem Askıya Alındı (Çözüm Yolları) Nelerdir?

Google artık benim işletmem hesaplarında biraz daha katı olmaya çalışmaktadır. Aslına bakarsanız bu geç kalınmış bir hamle de diyebiliriz. Çünkü baktığınız da bugün gerçek işletmesi olmayan birçok şahıs kendine sahte şirket adresleri açarak Google de ilk sıraya gelmeye çalışmaktadır. Hatta bazı firmalar Google benim işletmem uygulamasını ihlal ederek bir firmaya ait birden fazla konumu göstererek yanıltıcı davranışlar yapmaya çalışmaktadır. Bu yüzden Google de bu konuda daha hassas olup öncelikle bu tarz işletmelerin şikâyet edilmesini kolaylaştırmak adına form olayını getirdi. Bir önceki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Google benim işletmem hesaplarının askıya alınmasının birkaç sebebi olabilir.

 1. Bunların başında ise sizi şikayet eden kişiler olabilir. Google bir iki şikayeti göz ardı etse de çok fazla şikayet gelince bazen direk hesabı kapatabiliyor.
 2. Bunun akabinde yanlış kategorize etmekten dolayı da hesabınız askıya alınmış olabilir. Örnek vermek gerekirse fırın işletmesi bir firmanın kategoriye mağaza işaretlemesi gibi yakın olmayan bir kategoriyi belirtmesidir.
 3. En çok askıya alınan hesapların ortak noktası ise anahtar kelime kullanmasıdır. Birçok işletme kendi ismini kullanmak yerine hem kendi firma adını hem de sektörü ile anahtar kelimeyi yan yana kullanmaktadır. Bu Google haritalarda ilk sırada çıkmak için etkili bir yöntem olsa da Google ihlallerine girmektedir. Bu yüzden marka adınız ile haritalarınıza optimizasyon yapmak her zaman sağlıklı yöntem olacaktır.
 4. Üst üste değişikliklerin olması da hesabınızı askıya almak için yeterli sebeptir. Burada ufak bir tüyo vermek gerekir ise misal site URL ve çalışma saatlerini değiştirmek istiyorsunuz. Önce site URL değiştirin 10-15 dakika sonra saatleri değiştirin ve mümkün mertebe çok gerekmedikçe de değişiklik yapmamaya çalışınız.

Google Benim İşletmem Askıya Alınma Çözümü?

Öncelikle hesabınız askıya alındıktan sonra panelde istediğiniz değişikliği yapsanız da tekrar eski haline kolay kolay gelmez. Burada yapmanız gereken en sağlıklı yöntem Google benim işletmem ekibi ile irtibata geçmenizdir. Google benim işletmem ekibi ile irtibata geçmeden önce yapmanız gerekenlerin başında ise yukarıda saydığımız askıya alınma sebeplerinin hiç birinin özellikle anahtar kelimenin olmamasına özen gösteriniz. Google benim işletmem ekibi ile irtibata geçmek için öncelikle BURAYA tıklayınız ve açılan pencere de şu şekilde ilerlemelisiniz;

 1. Şirketin veya kuruluşun resmi temsilcisi misiniz? EVET
 2. Google My Business kalite yönergelerini okudunuz mu ve işletmenizin sayfasının bunlara uygun olduğunu garanti edebiliyor musunuz? EVET
 3. Kuruluşunuzun, sayfanızda belirtilen adresi kalıcı mı? EVET
 4. İşletmeniz için doğru bir cadde adı girdiniz mi? Posta kutusu veya dağıtım şubesi olarak belirtilen adresler kabul edilemez. EVET
 5. İşletmeniz bir hizmet sahasında mı faaliyet gösteriyor (işletme modeliniz sizden veya işletmenin yetkili bir temsilcisinden, müşterinin bulunduğu konuma gitmesini gerektiriyor mu)? EVET
 6. İşletmenizin bulunduğu konumda yüz yüze çalışma gerçekleştiriyor musunuz? EVET
 7. Aynı konum için birden fazla sayfanız var mı? HAYIR
 8. Daha sonra aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz, işletmenizin URL’si denilen kısma da Google benim işletmem panelinize girip linki kopyalamanız yeterli olacaktır. En alt kısımda bulunan yere de işletmenizin askıya alınmadan önce yaptığınız bir işlem var ise bunu belirtin aniden ortadan kayboldu ise açılma talep ediyorum gibisinden kısa bir yazı yazabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ortalama 24 saat içerisinde sizlere mail yolu ile dönüş sağlamaktadırlar. Size gelen maile göre yine hareket edebilirsiniz ama işlemleri bir tık daha hızlandırmak için şunu da yapabilirsiniz. Google benim işletmem panelinize giriş yapın ve sol kısımda bulunan destek kısmına tıklayınız. Buraya tıkladıktan sonra sağ kısımda bir bölme açılacak ve orada en altta Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Kısmına tıklayınız burada 3 farklı destek seçeneği var, canlı sohbet, telefon ve e-posta. Bu seçenekler her kısımda çıkmayacağı için İşletme bilgileri ve düzenlemeler kısmına daha sonra da iş bilgileri düzenleme kısmına tıklayınız burada üstte belirttiğim seçenekler çıkacaktır.

Sohbet kısmından derdinizi detaylı anlatarak karşı tarafa bilgi verip işlemleri hızlandırabilirsiniz. Burada yapmam gereken 2 uyarı var birincisi burada sohbet ettiğiniz kişiler Türk’tür ve oldukça naif insanlardır, sizler de buna göre tatlı dil ile yanaşırsanız her türlü yardımı yapacaklardır. İkincisi burada ki kişiler direk sizin hesabınızı askıdan almazlar. Ama alınması için yardımcı olurlar buraya girmeden önce sizlere tavsiyemiz gerçek bir işletmeniz var ise işletmenizin tabelasını görüneceği şekilde üç farklı görüntü (sağ, sol ve karşıdan) alırsanız işlemlerinizi daha hızlı yaptırabilirsiniz.

Yorum yapın