Google Bu Gün Android L’yi Tanıtacak!

Android’in yeni sürümleri bu gün ki Google I/O etkinliğinde tanıtılacak. Bildiğiniz gibi günümüzde Android mobilde, tabletlerde hatta bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi olmayı başardı. Özellikle mobil sektörün en çok tercih edilen işletim sistemi olan Android, uygulama mağazasında barındırdığı binlerce, on binlerce hatta yüz binlerce uygulama ile kullanıcılarına harika deneyimler yaşatmayı başarıyor.

Google tarafından bu gün düzenlenecek etkinlikte Android L tanıtılacak, Android’in en yeni ve gelişmiş sürümü olacak olan Android L, tanıtımdan sonra Sonbahar aylarında üreticilere dağıtılacak, dağıtım sonrasında mobil veya tabletler için geliştiriciler Android L sürümünü cihazlara göre özelleştirebilecekler.

Google’ın Sonbahar aylarına doğru Android L’nin kaynak kodlarını yayınlayacağı açıklandı, yeni sürüm dağıtıldıktan sonra özelleştirme için Google Nexus dahil tüm cihazlar güncelleme için bir süre bekleyecek, muhtemel 2015′in en ünlü işletim sistemi olacak Android L, ülkemize hemen gelecek gibi gözükmüyor.

Tahmin yapacak olursak Google Android L’nin kaynak kodlarını dağıttıktan sonra önce Amerika ve Avrupa ülkelerine 2014’ün sonlarına doğru güncellemeler başlar, sürüm Türkçeye çevrildikten sonra Türkiye’de bazı yeni telefonlar ile sunulacaktır, eski telefonlardan çok az bir kısmı bu güncellemeden yararlanacaktır, çünkü sistem özellikleri yüksek olmayan telefonlara bu güncelleme gelirse yavaşlama gibi problemler yaşanır. Kısaca Android L için Sonbahar aylarında yeni ve en son çıkan telefonlardan birini almalıyız veya 2015 yılına kadar beklemek zorundayız.

Yorum yapın