Google Chrome Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Google tarafından geliştirilen Google Chrome, internette yer alan web sayfalarına erişmek için kullanılan bir web tarayıcısıdır. Nisan 2019 itibarıyla web tarayıcı pazar payının %60’ını elinde bulunduran en popüler web tarayıcısıdır. Google Chrome’un bilgisayarlar, mobil cihazlar ve farklı işletim sistemleri için çeşitli sürümleri bulunuyor. Bu yazıda Google Chrome hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Google Chrome’u Kullanmak

Google Chrome‘u kullanmak, bilgisayarınızda yüklü olan Internet Explorer, Edge veya Safari gibi bir web tarayıcısını kullanmak kadar kolaydır. Bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde web site bağlantısını üst kısımda yer alan adres çubuğuna yazmanız ve ardından “Enter” tuşuna basmanız gerekiyor. Diğer web tarayıcılarında olduğu gibi Google Chrome da geri butonu, ileri butonu, sayfayı yenileme butonu, geçmiş, yer işaretleri, araç çubuğu ve ayarlar gibi temel web tarayıcı özelliklerini içerir.

Google Chrome’un Öne Çıkan Özelliklerinden Birkaçı

Google Chrome web tarayıcısının öne çıkan özelliklerinden birkaçına aşağıdan bakabilirsiniz.

Hızlı, Güvenli Ve Kullanımı Kolaydır

Google Chrome‘un bu kadar popüler olmasının nedenlerinden bir tanesi de performans konusundaki başarısıdır. Web sayfaları, son derece hızlı bir şekilde yüklenebilir. Google Chrome, başarılı bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Google Chrome‘da güvenliği kontrol altında tutmak için güncellemeler sıklıkla yayınlanır.

Google’da Arama Yapmak İçin Adres Çubuğunu Kullanabilirsiniz

Google Chrome web tarayıcısı üzerinden arama gerçekleştirmek için adres çubuğunu kullanabilirsiniz. Yeni bir pencere veya sekme açarak adres çubuğuna yazabilir ve ardından “Enter” tuşuna basabilirsiniz. Bu işlemin ardından Google arama sonuçları sayfası açılacaktır.

Chrome Ayarlarınızı Cihazlar Arasında Senkronize Edebilirsiniz

Google Chrome‘u Google hesabınız ile birlikte kullandığınızda tüm yer işaretlerinizi, tarayıcı geçmişinizi, şifrelerinizi, otomatik doldurma verilerinizi ve daha fazlasını diğer cihazlar ile senkronize edebilirsiniz. Bu durum, Chrome’u Google hesabınız ile birlikte başka bir cihazda her kullandığınızda ayarlarınızın güncel kalacağı anlamına gelir.

Gizli Modda Kullanabilirsiniz

Google Chrome‘da yer alan gizli mod özelliğini kullanmak için sağ üst kısmında yer alan üç dikey nokta simgesine tıklayın ve ardından açılan pencere üzerinden “Yeni gizli pencere” seçeneğine tıklayın. Gizli mod özelliğini kullandığınızda internette ziyaret ettiğiniz sayfalar ve çerezler kaydedilmez.

Tarayıcı Deneyiminizi Üst Seviyeye Çıkarmak İçin Uzantılar Yükleyebilirsiniz

Chrome uzantıları, üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulan ve tarayıcınıza yeni özellikler kazandıran küçük programlardır. Chrome Web Mağazası üzerinden uzantıları indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Chrome Web Mağazası’nda yer alan bir uzantıyı yüklemek için “Chrome’a ekle” butonuna tıklamanız gerekiyor. Yüklediğiniz uzantılar, adres çubuğunun sağ kısmında küçük bir simge şeklinde görünür.

Yorum yapın