Google Chrome, Ram Tüketimini Azaltmayı Hedefliyor

Chrome tarayıcı dendiğinde aklımıza hız, eklenti desteği, sade arayüz ve kolay kullanım geliyor. Aklımızda canlanan bir diğer unsur ise Chrome sekmelerini çalıştırmak için var gücüyle çalışan RAM’lerimiz oluyor. Chrome internet tarayıcının yüksek RAM tüketimi; yalnızca düşük özellikli bilgisayarları değil, üst seviye bilgisayarları bile zorlayabiliyor. Google yapacağı güncellemelerle birlikte önümüzdeki dönemlerde yayınlanacak olan Chrome sürümlerinin daha az RAM tüketmesini hedefliyor.

Chrome’un RAM tüketimini optimize edeceği bilgisi, ilginç bir şekilde Microsoft cephesinden gelmiş durumda. Microsoft’un yakın zamanda yayınlayacağı Windows 10 güncellemesiyle birlikte SegmentHeap adı verilen bir özelliği kullanıma sunacağı belirtiyor. Microsoft direkt olarak Chrome ismini telafuz etmese de gelen bu özellik Chrome’u ilgilendiriyor. Microsoft tarafından gelen açıklamada bu özelliğin Microsoft Edge’in RAM performansını artırdığı belirtiliyor. Edge tarayıcı Chromium tabanlı olduğu için bu güncelleme dolaylı olarak Chrome’u da ilgilendiriyor.

Chrome Yapılan İlk Testlerde Ram Kullanımı Konusunda Önemli Bir Tasarruf Sağladı

Chrome mühendislerinden biri tarafından yapılan açıklamaya göre gelecekte SegmentHeap isimli özellik Chrome’da da kullanılmaya başlayacak. Yapılan ilk testlerde söz konusu özelliğin Chrome üzerinde çok iyi sonuçlar verdiği ve boş yere kullanılan yüzlerce MB RAM’in bu özellik sayesinde kullanılmadığı ifade ediliyor. RAM tasarrufu miktarının bilgisayarların özelliklerine göre değişiklik göstereceğinin altı çiziliyor. Özellikle çekirdek sayısı yüksek olan işlemcili bilgisayarların bu özellikle birlikte Chrome’da yüksek performans sunacağı öngörülüyor. Testleri devam eden özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Öte yandan yalnızca Windows 10 için sunulan bu geliştirmenin dışında kalacak olan Mac cihazlar için nasıl bir çözüm bulunacağı merak ediliyor.

Yorum yapın