Google Chrome’da Uzantısız Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Google Chrome dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Birçok tarayıcı gibi Google Chrome‘da kendi içerisinde yerleşik bir ekran görüntüsü alma aracı ile gelmektedir. Ancak bu özelliği sadece geliştirici araçları üzerinden kullanabiliyoruz. Ben de bugün sizlere Google Chrome’da uzantısız ekran görüntüsü nasıl alınır onu anlatacağım.

Chrome Geliştirici Araçları’nı Kullanarak Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsünü almak istediğimiz web sitesi tarayıcı üzerinde açıkken “F12” veya “Ctrl + Shift + Üst Karakter + I” ya da “Mouse Sağ Tuş + İncele” kombinasyonlarından herhangi birisini kullanarak geliştirici araçlarını açıyoruz.

1. Yol

Açılan pencerede “1” numaralı alanda sarı renkle gösterilen üç noktaya tıklıyoruz ve açılan menü de “2” numaralı alanda sarı renkle gösterilen “Run Command” özelliğine tıklıyoruz.

2. Yol

Geliştirici araçları açıkken “Ctrl + Shift + P” tuş kombinasyonu ile kolay bir şekilde “Run Command” özelliğini çalıştırabilirsiniz.

Açılan “Run Command” penceresinde bize çalıştırabileceğimiz komutların bir listesini sunuluyor biz bu listeyi daha kısa bir hale getirmek için arama kısmına “Screenshot” yazıyoruz ve karşımıza dört adet komut çıkıyor.

Bu komutlardan;

Capture area screenshot: Ekran üzerinde seçtiğiniz herhangi bir alanın ekran görüntüsünü alır.

Capture full size screenshot: Tam sayfa ekran görüntüsü almanızı sağlar.

Capture screenshot: Sadece ekran üzerinde görüntülediğiniz kısmın ekran görüntüsünü alır.

Yorum yapın