“Google Haritalar Servisinde 11 Milyon Sahte Mekan Var!”

Google’ın en sevilen hizmetlerinden birinin Google Haritalar olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut harita uygulamaları arasında çok önemli bir yere sahip olan Google’ın harita servisi aracılığıyla her türlü mekanı saniyeler içerisinde bulabiliyor ve bu lokasyonla ilgili iletişim bilgilerine, adrese ve yorumlara göz atabiliyoruz. Ancak yayınlanan yeni bir rapora göre haritada kendine yer bulan lokasyonlar tam anlamıyla güvenli olmayabilir. Çünkü bu lokasyonların bir çoğunun sahte olduğu ve gerçek bir şirketi temsil etmediği ifade ediliyor.

Google, haritalar servisini güvenilir kılmak için fiziki doğrulama yapıyor. Haritalarda yeni bir mekan girişi yapıldığında söz konusu adrese bir mektup gönderiliyor ve mektupta yer alan kod girildiğinde haritalar üzerindeki konum aktif hale gelmiş oluyor. Bu sayede gerçekten böyle bir mekanın olduğu anlaşılmış oluyor. En azından Google’ın düşüncesi bu yönde. Ancak haritalara mekan ekleyen bazı kişiler bu kadar masum düşüncelere sahip değil. Bu doğrulama sistemini bir şekilde atlatan kötü niyetli kişiler, aslında olmayan şirketleri varmış gibi gösterebiliyor. Buralara güvenerek hizmet almak isteyen kişiler ise dolandırıcılık kurbanı oluyor.

Sahte mekanlar eklemenin tek amacı dolandırıcılık olmuyor. Rakip şirketlerin müşterilerini ele geçirmek isteyen bazı kişiler, rakip şirketle benzer birçok mekan kaydı yapıyor ve sahte telefon numaraları ekliyor. Bu vesileyle müşterileri kendilerine çekmeye çalışıyor.

Google Haritalar Hizmetindeki Birçok Lokasyon Gerçekte Yok!

Şu anda Google Haritalar üzerinde 11 milyondan fazla sahte lokasyonun olduğu belirtiliyor. Google ise yaptığı açıklamada bu tür sahte lokasyonların tespit edildiği takdirde kaldırıldığını dile getiriyor. Ayrıca bu şekilde oluşturulan sahte yerlerin daha iyi tespit edilebilmesi için çalışmalar yürütüldüğü de açıklananlar arasında. Henüz sahte lokasyon sorunu tam olarak çözüme kavuşmadığı için harita üzerinden şirketlerle iletişime geçen müşterilerin biraz daha dikkatli olmasında fayda var. Şirketin gerçekten var olup olmadığını anlamak için yalnızca Google Haritalar servisinden değil aynı zamanda Google aramalar üzerinden de araştırma yapmak gerekiyor. Ayrıca işletmenin bir internet sitesi varsa bu internet sitesinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve buradaki iletişim bilgileriyle harita hizmetindeki iletişim bilgilerinin karşılaştırılması önem arz ediyor.

Yorum yapın