Google Now Nasıl Çalışıyor?

Günümüzde sıkça kullanmakta olduğumuz Google Now veya diğer bir yandan rakip firmanın sunduğu Apple Siri veya Microsoft firması tarafından hazırlanan Cortana gibi sesli asistanların nasıl çalıştığını hiç düşündünüz mü? Bahsettiğimiz bu asistanlar telefona sorduğumuz farklı dillerdeki sorulara göre bize yanıt vererek merak ettiğiniz konuda bize sesli olarak bilgi aktarımı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse herhangi bir Android cihaz üzerinde Google Now’u çalıştırdıktan sonra “bugün hava nasıl” veya “bir dolar kaç lira” gibi sorular sorarak hızlı bir biçimde cevap alabiliyoruz. Fakat bundan birkaç ay önce dünya devlerinden bir tanesi olan Google firması “Now on Tap” adı verilen yeni bir teknoloji ve özellik duyurdu. Bu özellik sayesinde artık sesli asistan sizin sorduğunuz soruların ne ile ilgili olduğunu ayırt edebiliyor, böylece sorduğunuz soru ile ilgili cevap verme olasılığı ciddi oranda artış gösteriyor.

Google firmasının bu özelliği getirmekteki temel amacı, kullanıcının daha fazla soru sormadan öğrenmek istediği konunun ne ile alakalı olduğunu tespit etmek ve böylece çok daha kısa süre içerisinde doğru yanıt vermek.

Peki bu teknoloji tam olarak nasıl çalışıyor? Android cihazınız üzerinden Now on Tap seçeneğini çalıştırdıktan sonra herhangi bir soru sorduğunuzda Google’ın hazırlamış olduğu algoritma kullandığımız cümledeki her kelimeyi birbirinden ayırıyor. Aynı zamanda internet üzerinden bu elde ettiğiniz kelimelerin tam olarak ne ile ilgili olabileceğini hızlı bir şekilde öğreniyor.

Üstelik bunu yaparken size kesin bir cevap vermek yerine sorunu Neyle alakalı olduğunu tahmin ederek sizden daha sonra yardım isteyebiliyor. Örneğin “yurt dışında tatil yapmak istiyorum” dediğinizde, sesli asistan size iki farklı seçenek sunuyor. Bu seçenekler sayesinde isterseniz yurt dışında bulunan otellerin fiyatlarına göz atabilir veya diğer bir yandan bulunduğumuz bölgeden yurt dışına gidecek uçak seferlerinin fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Google Now telefonun ana tuşuna basarak bir çok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Böylece internet üzerinde detaylı araştırma yapmadan oldukça kısa bir süre içerisinde ihtiyacınız olan bilgilere kolay bir şekilde ulaşma şansını elde ediyorsunuz.

Uygulamayı kullanırken eğer SMS veya email gibi özel bilgilerinize erişme hakkı verirseniz sesli asistan size bu konuda da yardımcı oluyor. Örneğin iş ile ilgili herhangi bir email aldınız ve bu maili okumayı unuttunuz. Google Now, size gelen mailin iş ile alakalı olduğunu anlıyor ve daha sonra maili okumanız için sizi uyarıyor. Böylece sizin için önemli olan aktiviteleri kaçırma ihtimaliniz büyük oranda düşüyor.

Google Now, aynı zamanda telefonunuzda bulunan takvim ile senkronize bir şekilde çalıştığı için yaklaşan etkinlikleri size hatırlatıyor.

Google Now’u diğer birçok sesli asistandan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de telefonun içindeki uygulamaları açabiliyor ve bu uygulamalar içerisinde sizin yerinize işlem yapabiliyor. Böylece sadece internet üzerinden arama yapmak da kalmıyor aynı zamanda kurduğunuz karmaşık cümleleri parça parça inceleyerek tam olarak istediğiniz aktiviteyi yapmanıza yardımcı oluyor.

Yazımızda bahsettiğiniz bu sesli asistandan faydalanmak istiyorsanız Android telefonunuzun sürümü en az 6.0 olmalıdır. Ne yazık ki bu sürümden daha eski olan telefonlarda Google Now kullanılamıyor.

Google Now, yine Google tarafından hizmete sunulmuş olan haritalar ile de çalışabiliyor. Hiç bilmediğiniz bir şehri ziyaret ettiğinizde şehir hakkında bilgi almak veya acıktığını zaman yemek yiyecek yerleri listelemek için sesli asistanı kullanabilirsiniz. Eğer asistanı karnınızın aç olduğunu söylerseniz, sistem otomatik olarak bulunduğunuz konumu tespit ediyor ve size en yakın restoranları veya kafeleri listeliyor. Böylece daha önceden hiç gitmediğiniz yerlerde bir de elinizin altındaki bu gelişmiş harita sistemi sayesinde ortama kolayca uyum sağlayabilirsiniz.

Google firmasının yaptığı açıklamaya göre bu sesli asistan sistemi her geçen gün gelişmeye ve kullanıcılara daha hızlı bir şekilde cevap verme konusunda gelişiyor. Gelişen bu teknoloji ile beraber artık telefonumuzu sadece ses ile kontrol edebilir hale gelebiliriz. Eğer bahsettiğimiz sesli asistan hizmetinden yararlanmak istiyorsanız telefonun ayarlar bölümünden bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Yorum yapın