Google Sonlarını Getirdi

Geçtiğimiz aylarda iGoogle ve Google videonun ölüm fermanını imzalayan arama devi, projelerinden birkaçını daha kapatmayı planladığı öğrenildi.

2008’de yayına konulan Google Apps for Teams de kapatılacaklar listesi arasında yer alıyor. Bunun nedeni Google firmasının beklentilerini sağlayamaması olarak nitelendirilebilir. Google firmasının dünya çapında projelerinin yanında eksik bir çimentodan farkı olmayan bu uygulamalar kullananlar tarafından da rağbet görmemiştir. Google dünya çapında bir firma olmayı alanında kanıtlamış ve bu doğrultuda sağlam kalıcı ve tutucu projeler üzerinde yoğunlaşma çabasındadır. Kapatılmanın eşiğine gelen bir diğer projesi ise Listen.2009 yılında halka sunulan bu proje podcast arama ve dinlemek için tasarlanmıştı. Fakat son dönemde açılan Play Mağazası ile çok sayıda podcast uygulamasına erişim kolaylığı sağlandı. Kullanılmasına son verilmesi düşünülen son Google uygulaması ise Google Video for Business. Bu projeye son verilerek içerisinde barındırdığı içeriklerle birlikte Google drive’a aktarılması planlanıyor. Son dönemlerin popülerlik bakımından üst sıralarında yer alan bloglar ise google için biçilmiş bir kaftan. Fakat yetkililer bazı blogların çöp ten başka bir şey olmadığını düşünerek bunların kapatılması kararını aldı.

Bazı kullanıcıları bugünlerde ne olacağı konusunda oldukça temkinli . Bunun nedeni birçok webmaster’ın bu uygulamalardan gelir sağlayarak büyük projelere imza atmış olmasıdır. Şu da bir gerçek ki tekno ritim olarak düşüncemiz, google’ın yarar sağlamayan uygulamaları bir an önce temizlemesi gereğidir yoksa ilerleyen zamanlarda ilgi kaybı doğurabilir.

Yorum yapın