Google Ve Facebook 12.800 Km Kablo Döşüyor

Iki Dev Firmanın Ortak Çalışması İle Pasifik Okyanusu Altına Yeni Veri Kablosu Döşenecek.

İki rakip firma Google ve Facebook ortak çalışma ile şirketlerinin gelişimi için iş birliği yapma kararı aldılar. Bu ortak çalışma sizlere tuhaf görünse de daha öncesinde Microsoft ve Facebook iş birliği ile Atlantik okyanusunu geçen yüksek hızlı veri kablosu döşenmişti.

Bu büyük yatırıma imza atan Google ve Facebook şirketleri yeni kablo sistemi ile Pasifik suları geçip Hong Kong ve Los Angeles arasında bir bağlantı kuracaktır. 12,800 kilometre uzunluğunda olan bu kablonun ismi Pasific Light Cablo Neywork (PLCN)dir.

Saniyede yaklaşık 120 TB veri aktarım hızına sahip olacak olan bu kablonun döşenmesinde Çinli teknoloji firmaları da bulunacak. Bu özellikteki kablo ile okyanusun iki ucu arasında aynı anda 80 milyon video görüşmesi HD kalitede yapılabilmesine imkân sunacak kadar güçlü bir altyapı olacaktır.

Google’ın PLCN yatırımı ile birlikte altıncı büyük fiber veri hattı projesine imza atmış olacak. 2018 yılında devreye girmesi ile birlikte Google dünyanın en büyük ve özel bulut veri sistemine sahibi olacaktır.

Yorum yapın