Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kullanılır?

Webmaster olarak çalışanların veya web sitesi sahiplerinin önemli ölçüde yararlandığı Google webmaster Tools nedir? Webmaster Tools nasıl kullanılır? Gibi sorular, ücretsiz Google servisi hakkında yaygın sorulan sorulardan biridir. Yazının devamında bu sorulara cevaplar bulacağınız gibi, Google webmaster Tools ne işe yarar? Sorusuna da cevap bulabilirsiniz.

Google Webmaster Tools Nedir?

Webmaster Tools; web sitesi sahipleri veya webmasterların yönettikleri site hakkında detaylı ziyaretçi ve arama motoru sonuç bilgilerini bulabilecekleri, arama motoru Google tarafından sunulan ücretsiz bir servistir.

Tools ile web siteniz hakkında birçok arama sonucu verisine ulaşabileceğiniz gibi, web sitenizde yayınladığınız içerikleri Google’a hemen indeksletebilir veya sonuçlardan kaldırılmasını istediğiniz bir linki kaldırabilirsiniz.

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? Site Ekleme

Kısaca bu muhteşem servisin nasıl kullanılacağına değinecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz;

  • Servisi kullanabilmek için, bir gmail hesabınızın olması gerekir.
  • www.google.com/webmasters/ adresine gmail hesabınız ile giriş yapın.
  • Daha önce web sitenizi kayıt etmediyseniz, karşınıza web sitenizi ekleyip doğrulayabileceğiniz bir ekran çıkacak ve bu ekranda farklı doğrulama seçenekleri yer alacaktır.
  • Web sitenizi domain firması, FTP veya doğrudan web sitenizin yönetici panelinden onaylamak için seçeneklerden birini seçin.
  • Tools üzerinden aldığınız kodu, seçiminize uygun yere yapıştırdıktan sonra tekrar Tools servisine dönerek, “Doğrula” butonuna tıklayın.
  • Kodu doğru şekilde yerleştirmeniz halinde, web siteniz artık Webmaster Tools servisine eklenmiş olacaktır.

Webmaster Tools’a site ekleme işlemi bu kadar basit olup, doğrulamayı yaptıktan birkaç saat sonra artık internet sitenizle alakalı verileri görmeye başlayabilirsiniz.

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Tools kullanımı son derece basit olup, bazı özelliklerinden ve ne işe yaradığından bahsetmek gerekirse sol menüdeki seçeneklerin kullanımı ve ne işe yaradıkları, şu şekildedir;

Performans: Bu kısımda web sitenizin hangi anahtar kelimeler ile arama motorlarında ne kadar görüntülenme aldığını ve görünen sonuçlarda ne kadar tıklama aldığınızı, farklı zaman aralıkları ile görebilirsiniz. Ayrıca alt kısımda bulunan anahtar kelimelerin üzerine tıklayarak, farklı değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.

URL denetimi: Bu kısımda ise sitenizde yayınladığınız içeriklerin, tek tek Google sonuçlarında var olup olmadıklarını görebilir ve ilgili içerik henüz indeks almamış ise “Dizine Gönder” özelliği ile hemen indeks almasını sağlayabilirsiniz.

Site haritaları: Site haritası gönderebilir veya mevcut site haritalarınızı görebilirsiniz.

URL kaldırma: Sitenizde bulunan herhangi bir içeriği veya sitenizdeki tüm içerikleri Google sonuçlarından kaldırmak için, bu kısmı kullanabilirsiniz.

Mobil kullanılabilirlik: Sitenizin mobil kullanılabilirlik durumuna göz atabileceğiniz kısımdır. Mobil hatalar, burada gözükecektir.

Güvenlik ve manuel işlemler: Bu kısımda sitenizin Google tarafından manuel incelemeye alınıp alınmadığını veya varsa güvenlik sorunlarını görebilirsiniz.

Google Webmaster Tools kullanımı genel hatları ile bu şekilde olup, farklı özellikleri de bulunmaktadır.

Yorum yapın