Google’a Ait Bazı IP Adresleri Engelleniyor!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) aldığı bir karar ile Google’a ait bazı IP adresleri hukuksal nedenlerden dolayı engellenmeye başlandı. Bu IP adreslerinin engellemesinden dolayı Google’ın birçok servisine erişim tamamen engellenmiş veya oldukça yavaşlamış durumda. Google Analytics, Google Maps, Google Docs, Feedburner ve Google Toolbar kullanıcıları bu engellemeden en çok etkilenenler.

Bazı ADSL firmalarının abonelerine gönderdiği bilgilendirmeye göre, Google’a ait bu IP adreslerinin engellemesinden dolayı google’ın bazı uygulamalarına erişememe ve erişim hızında yavaşlık yaşanması bekleniyor.

Google Analytics, Google Maps, Google Docs ve Feedburner bu engellemeden en çok etkilenen servisler. Ayrıca google toolbar yüklü bilgisayarlarda yapılan aramalarda yavaşlık olabilir ve yine bu engellemeden dolayı google’ın arama kutusundaki otomatik tanımlama özelliğinin yavaş veya hiç çalışmama durumu olabiliyor.

Ayrıca çıkan bazı söylentilere göre bu engellenen IP adreslerinin youtube’a ait eski IP adresleri olabileceği ve TİB’în youtube’a erişimi tamamen engellemek için bu IP adreslerini engellediği yönünde.

Şuan için hala net bir açıklama yapılmamış durumda. Ancak hissedilir bir yavaşlığın olduğu kesin. Umuyoruz TİB en kısa zamanda resmi bir açıklama yapar ve durumu bildirir. Yaşanan bu olay resmen utanç verici …

Yorum yapın