Google’ın Modüler Akıllı Telefon Projesi Can Buluyor!

Geçtiğimiz aylarda Google’ın modüler akıllı telefon projesi hakkında bir haber paylaşmıştık, o sıralarda bu proje henüz tam netlik kazanmamıştı. Google hiç durmadan çalışmalara devam ediyor olmalı ki proje hakkında detaylı bilgiler sosyal medya ve internet ortamına düştü. Eğer modüler telefonları ilk kez duyduysanız hemen kısa bir özetle ne olduklarından bahsedelim.

Geçtiğimiz aylarda Google tarafından başlatılan modüler akıllı telefon projesi parçalanabilir telefonları odak noktası edinmekte, örnek verecek olursak telefonunuzun kamerası hakkında bir sorun yaşıyor, kameranın çözünürlüğünü beğenmiyorsanız önümüzdeki seneler içerisinde modüler telefonunuzu değiştirmek yerine gidip bir yeni modül alı telefonunuza uygulayabileceksiniz, aslında bu konu en iyi aşağıdaki resim anlatacaktır.

Parçalanabilir akıllı modüler telefonlar için Module Development Kit yayınlandı ve göz atıldığında gerçekleşeceğine dair bir ışık tuttuğu belli olmakta diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek konferansta bu proje için parça, donanım ortakları belirlenmiş olup proje tamamen işleve geçmiş olacak. Şuan için sadece proje olarak tanımlayabilecek modüler akıllı telefonları önümüzdeki günlerde televizyonlarda reklamlarını görebileceğimiz bir yeni devrim olarak gözükebilir. Zira bu proje sayesinde bir çok telefon çöpe gitmek yerine bozulan bölümünü çıkarıp yenisiyle değiştirerek daha tasarruflu kullanım sağlayabileceğiz. Diğer bir örnekle kendinize uygun özellikleri oluşturabileceğiniz bir platform oluşacak diyebiliriz, günlük yaşantınızda en ideal özelliklere sahip olmak için aradığınız özelliklerde bir telefon çıkmasını beklemek yerine parçaları satın alarak kendi telefonunuzu oluşturabileceksiniz.

Yorum yapın