Google’ın Yeni Patenti

Cep telefon kullanıcıların büyük derdi olan telefonu ters tutmak tarih mi olacak?

Akıllı telefonlar çıktığından beri kaç senelik olan tuşları tarih ediyordu. Nedeni ise çoğu akıllı telefonun dev dokunmatik ekranları her uygulamanın ihtiyacına göre değişebiliyordu. Ama bu sorun telefonun icadında beri var. O sorun mikrofon ve kulaklığın pozisyonu.

Google’ın yeni patent başvurusu bizim iki derdimizi gideriyor. Birincisi cep telefonu baş aşağı tutanlar için, ikincisi ise telefonu istediğimiz tutma imkanı sağlanıyor. Patentte hem üstte hem altta birer kulaklık ve mikrofon gözüküyor. Aygıtın içinde bulunan jiroskop ve ivme algılayıcılar telefonun hangi pozisyonda olduğu belirleyebiliyorlar ve ona göre kulaklık ve mikrofonu aktif edebiliyorlar.

Bu olay bazı kullanıcılar için çok sevindirici olabilir ama bu patenti Google yapması garip değil mi? Donamın üreticisinden değil de Google gibi yazılım şirketinden gerçekten de garip bir olay. Google, tam olarak cep telefon işine girmeye mi planlıyor? Her ne kadar sorular sorsak da bizi cevabı zaman gösterecek. Ama bu teknoloji telefonlarda kullanıp kullanılmayacağı halada bilinmiyor.

Yorum yapın