Gravatar (Yorumlarda Kullanıcı Resmi)

Gravatar Nedi̇r?

Bu eklenti sitenizdeki yorumlarda kişilerin kendi avatarlarının gösterilmesini sağlar. Çalışma mantığı şudur. Yorum yapan kişinin e-posta adresi http://www.gravatar.com/ adresinde sorgulanır. Eğer kişi daha önce gravatar.com’a girip üye olup bir avatar gönderdiyse mail adresi yoluyla o avatar ulunur ve yoruma eklenir. Buradan çıkarılacak sonuç, eğer günlüklere yorum yazdığınızda kendi avatarınızın görünmesini istiyorsanız, gravatar.com’a üye olarak avatarınızı oraya göndermelisiniz.

KURULUMU

  • Öncelikle dosyayı indirin.
  • Paketin içinden çıkan garavatars klasörünü siteniz/wp-content klasörüne gönderin ve bu klasörü yazılabilir yapın. (CHMOD 777)
  • Paketten çıkan gravatars.php dosyasını siteniz/wp-content/plugins klasörüne gönderin.
  • Sitenizin Yönetim Paneli -> Eklentiler bölümüne girerek Gravatar eklentisini aktif hale getirin.
  • Yönetim Paneli -> Seçenekler (Tercihler) -> Gravatars bölümüne girin. Buradan isteğinize göre gerekli ayarlamaları yapın.
  • Yönetim Paneli -> Kullanıcılar -> Gravatars bölümüne girin. Kullanıcı hesabınız için bir yerel gravatar seçin. (isteğe bağlı)

Daha sonra Temanızın style.css dosyasına “eğer yoksa” şu kodları ekleyin. Bu kodlar gravatarın temanızda nasıl görüneceğini belirtir. Kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

[php].gravatar {
float:left;
padding: 3px;
border: 1px solid #000;
background: #fff;
}

.postgrav {
float: left;
padding: 3px;
margin-right: 5px;
margin-left: 5px;
border: 1px solid #000;
background: #fff;
}[/php]

Son olarak temanızın comments.php dosyasında gravatar fonksiyonunun çağırılması için gerekli kodu yazmalısınız. Bunun için [php] satırının altına

[php] if (function_exists(‘gravatar’)) {
if (” != get_comment_author_url()) {
echo “”;
} else {
echo “”;
}
echo ” if (” alt>comment_type) {
echo gravatar($comment->comment_author_email);
} elseif ( (‘trackback’ == $comment->comment_type) || (‘pingback’ == $comment->comment_type) ) {
echo gravatar($comment->comment_author_url);
}
echo “‘ alt=’a gravatar’ class=’gravatar’ />”;
}
?>
[/php]

yazın. Bunun yerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Artık gravatarı olan kullanıcıların kendi avatarları görünecek, olmayanların ise sizin Yönetim Panelinden belirlediğiniz varsayılan(default) gravatar görünecektir.

Yorum yapın