Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Özellikle soğuk havalarda yani kış aylarında grip hastalığı yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı hastalık olduğu için tedbir alınmazsa bulaşması an meselesidir. Gribe yakalanmamak için ne yapılmalı; Grip hastalığı en çok vücut direnci zayıf kişilere bulaşır. Vücudun direnci zayıf olursa virüslere karşı koyamaz ve hastalığa yakalanma riski artar.

Peki Grip Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılır?

Gripten korunmak için ilk yapılacak iş vücut direncinin düşmesini engellemektir. Vücut direncinin düşmesini önlemek içinde yapılacak şeyler vardır. Mesela giysileri mevsim şartlarına göre giyinmektir. Mevsim şartlarına uygun giyinmek vücudun direncini artıracaktır. Sadece giyinmek yetmiyor yediğimiz içtiğimiz gıdalarda önemli yeterince su tüketilmesi gerekli sulu gıdalar tercih edilmelidir.

Taze meyve ve sebze tüketilmesi gerekir. Grip salgın bir hastalık olduğu için virüsü kapmamak için gribe yakalanmış kişilerle yakın temastan ve onların kullandığı eşyaları kullanmaktan kaçınılmalıdır. Gerekmedikçe kalabalık ortamlara girilmemelidir. Biraz kendimize dikkat edersek hastalığa yakalanma riski de azalır. Bir çok kişi mevsim şartlarına uygun giyinmez nedeni güzel görünme çabasıdır. Çalışan kişiler soğuk havalarda işyerlerinin sıcak olması sonucu ince giysiler giyer fakat dışarıda üşüyüp içeride terlemek soğuk, sıcak havaya maruz kalmaya neden olur bu durum hasta etmeye yeterlidir. Sağlığımız her şeyden önemli lütfen dikkat edelim.

Yorum yapın