Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Guatr hastalığı boyunda oluşan ve normalin 2 kat kadar büyümesiyle sıkıntı yaratmaya başlayan bir hastalıktır. Guatr oluşumu tirodlerden kaynaklıdır. Tirodlerde yaşanan rahatsızlıkla birlikte guatr hastalığı doğar. Tiroidlerin hızlı ya da yavaş çalışması vücutta tetiklenmelere yol açar ve bir şekilde vücutsal bir faaliyeti etkileme yoluna gider. Guatr hastalığı kadınlarda daha sık görülür.

Guatr hastalığının meydana gelmesinde en önemli etken vücuttaki iyot eksikliğidir. Bu durum tedavi edilmedikçe guatr hastalığı çok daha ilerleme kaydedecektir. Tiroid rahatsızlıkları, haşimato rahatsızlığı guatr nedenleridir.

Guatr tespiti boyunda şişmeler, yutma zorluğu, sürekli öksürme, rahat nefes alamama, gırtlaktan sesler çıkması gibi belirgin özelliklere sahiptir. Hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Ultrason ile hastalık teşhisi yapılır ve sonrasında diğer adımlara geçilmelidir. Kan testi ile de tirodlerin çalışmaları kontrol edilerek tedaviye başlanılır. Bu testler sonrasında guatr sorunu belirlenmiş olur. Guatr tedavisinde ilk aşama ilaç tedavisidir. Böylelikle boyutlar ilaçlarla küçültülür. Eğer küçülme sağlanamazsa cerrahi operasyon yapılması gereklidir.

Guatr Neden Olur?

Guatr oluşumunda en önemli etkenler arasında bağışıklık sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar, iyot yetersizliği, hipertiroid, radyoterapi alımı, sigara kullanımı, hormonlarda değişiklik yaşanması etkilidir.

Guatr Zararları

Guatr hastalığı içerisinde olan ve tedavisine başlanılmayan kişilerde vücudun halsiz düşmesi durumu başlar. Kalp bu rahatsızlıkta çok fazla çalıştığından kalp çarpıntısı durumu vardır. Tiroid bezlerinin büyümesi saç dökülmesi sorununu beraberinde getirir. Tiroid bezlerindeki sorunlar T3 T4 hormonları da olumsuz etkiler. Ve yaşanan mide bulantıları da hastayı günlük hayatında rahatsız eder boyutlardadır.

  1. Guatr iyot eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.
  2. Tiroid bezinin şişmesi guatr hastalığının birincil belirtisidir.
  3. Guatr tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
  4. Guatr hastalığı oran olarak kadınlarda daha çok görülür.

Guatr oluşumunda başka etkenler olarak hamilelik dönemi, ergenlik dönemi gibi hormon seviyelerinin değişkenlik olduğu durumlarda sayılabilir. Bu değişkenlik guatr oluşumunda etkilidir.

Psikolojik sorunlar yaşandığında kullanılan ilaçlar da tiroid bezi işleyişini olumsuz etkileyebildiğinden sorunlar yaşanabilir.

Mantar, parazit ya da bakteriler de tiroid bezlerinde şişmeler ve guatr oluşumuna etkendir. Her guatr hastası için ameliyat gerekliliği olmasa da çok fazla büyüdüğü takdirde, nefes almada sorunlar yaşanırsa ve en önemlisi kanser teşhisi olursa ameliyat gerekliliği vardır.

Yorum yapın