Gül Yağı Neye İyi Gelir? ve Ne İşe Yarar?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Tari Osmanlı zamanına dayan gül yağı kullanımı özellikle sağlık konusunda oldukça etkilidir. Gül yağı kullanımı ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım. Ayrıca gül yağı nelere iyi gelir fazla uzatmadan özetleyeceğim. Öncelikle gül yağı nasıl kullanılır? sorusuna cevap verelim. Gül yağını direk teninize temas edecek şekilde kullanmayınız uçucu özelliği olduğu için cildinizi tahriş edebilir. Eğer kullanacaksanız zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırıp kullanmalısınız.

Gül Yağı Nelere İyi Gelir?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Osmanlı döneminde gül yağının faydalarından yararlanılmıştır. Bu yüzden günümüzde de sık kullanılmaktadır. Peki isterseniz kısaca faydalarını size özetleyeyim sonra biraz detaylara gireriz.

Baş ağrılarına, ateşli hastalıklara, hafızaya, ağız ve kulak ağrılarına iyi gelmektedir. Serinletici ve ferahlatıcı etkisi oldukça yüksektir.

Osmanlı döneminde ağız ve kulak ağrıları için gül suyu ile gargara yapıldığı, baş ağrıları için ise gül suyu ile baş yıkanırmış.

Hafıza kuvvetlendirme özelliğinden yararlanmak için kaloriferlerinizin üzerine ya da aromaterapi lambalarına gül yağı damlatarak faydasını görebilirsiniz. Ayrıca bileklerinize ya da anlınıza bir damla gül yağı sürerek etkisini görebilirsiniz. Bu şekilde odaklanma sorununu da çözmüş olursunuz.

Rahatlamak için banyo suyunuza gül yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca cildi canlandırıcı ve cilt sorunlarına da iyi gelecektir.

Gül yağının cilde faydası küçümsenemez gülün faydaları saymakla bitmiyor ben sadece bilinenleri sizlere aktarmaktayım. İsterseniz gül yağının cilde faydalarını da kısaca sıralayayım.

Sivilceler, cilt yaraları ve tahriş olmuş ciltler için kremlerinize 1 ya da 2 damla gül yağı sürebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın nemli ve güzel kokması içinde tarağınıza bir kaç damla gül yağı damlatarak kullanabilirsiniz.

Yorum yapın