Gündüz ve Gece Cilt Bakımı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Gündüz ve gece cildinize nasıl bakmalıyız? Cildin gündüz ve gece ihtiyaçları farklı farklıdır. Gündüz daha çok cildin bir koruma kalkanına ihtiyacı var. Dışarı da bizi bekleyen zararlı bir takım çevresel faktörler vardır. Güneş gibi, hava kirliliği gibi yüzümüzü kurutmayacak, nazik bir temizleyici ile yıkadıktan sonra bazen eğer cildiniz çok kuruysa sadece duru suyla da yıkayabilirsiniz. Arkasından antioksidan içeren bir ürünü, serumu yüzünüze yedirebilirsiniz. Antioksidan içeren serumlar arasında en çok tercih edilen C vitamini içeren ürünlerdir. Çünkü C vitamini ile aynı zamanda bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz. Cildi antioksidan etkisiyle korumasının yanında renk tonunu düzenleyici etkisi de vardır. Eğer cildiniz yağlı ise C vitamini serumu daha sonra sadece güneş koruyucusu sürüp dışarıya çıkabilirsiniz. Ama özellikle kuru bir cildiniz varsa C vitamini serumun üstüne ayrıca cilt tipinize uygun bir nemlendirici arkasından da güneş koruyucu kullanmakta fayda var.

“Ben güneş koruyucusu sürdüm. Artık akşama kadar ihtiyacım yok” diye kesinlikle düşünmemeliyiz. Güneş koruyucu. Gün içinde mutlaka 2-3 sefer tekrar etmeliyiz. Cildinizin gece ihtiyaçları ise gündüz künden biraz daha farklıdır. Gece cildinizin yenilenme zamanı. O zaman bizim de bu yenilenmeyi desteklememiz gerekiyor. Akşam oldu eve geldik ve hava kirliliğinin getirdiği, yüzünüze yapıştırdığı partikülleri zararlı etkenlere cildinizin uzaklaştırmak için nazikçe yıkamanız gerekiyor. Yaşla hücre yenilenme hızımız düşüyor. Ama retinoid içeren ürünlerle geceleri biz bu hücre döngüsünü arttırarak yenilenmemizi hızlandırabilir.

Retinoid kullanımı

  • Eğer gebe iseniz gebelik planlıyorsanız mutlaka doktorunuza kreminiz ile ilgili danışın.
  • Retinoid’ler bazen tahriş edici olabilir. O yüzden nazikçe yavaş yavaş başlamak, düşük konsantrasyonlar da başlamak gerekiyor.
  • Retinoid içeren ürünü serumu yüzünüze sürdükten sonra üstüne mutlaka nemlendirici uygulamayı da unutmayın.
  • Nemlendirici burada hem Retinoid’in tahriş edici etkisini azaltacağı gibi aynı zamanda cildinizin bariyer fonksiyonunu da kuvvetlendirmiş olacak.
  • Cilde yine gündüz karşılaşacağı zararlı etkenlere karşı bir nevi hazırlamış olacaktır.

Yorum yapın