Güneş Pilleri Geleceğin Enerjisi Olacak!

Güneş enerjisi ev tipi sıcak su sistemlerinden otomotiv sistemlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede kendine kullanım alanı buluyor. Güneş enerjisinin en büyük özelliklerinden biri yenilenebilir enerji kaynağı olarak ön plana çıkıyor olmasıdır. Zira petrol gibi zararlı enerji kaynakları hem ülke olarak dışa bağımlı kalmamıza sebep oluyor hem de doğaya verdiği zarar ile gelecekte telafisi mümkün olmayan tehlikelere doğru gitmemize sebep oluyor.

Gün geçtikçe güneş enerjisi sistemlerinde de çığır açan teknolojiler gün yüzüne çıkmaktadır. MIT üniversitesinden bir takım araştırmacı yaklaşık olarak %6.2 verimlilik ile çalışan güneş enerji pillerini tasarladılar ve prototip aşamasında bir takım testler gerçekleştirmektedirler.

Güneş enerjisi pilleri gün boyu güneşten gelen verimli ışınların hapsedilmesi ve gerektiği yerde bu enerjinin istenilen zaman ve mekanda kullanılması mantığı ile çalışıyor. Dediğimiz gibi bu depolanabilen güneş enerjisi sistemi henüz test aşamasında ama gelecekte bunun ne gibi olumlu etkiler yapacağı şimdiden öngörülmektedir.

Umuyoruz ki zaman içerisinde kullanılan tüm enerji kaynaklarımız yenilenebilir olur ve doğayı katletmekten biran önce kurtuluruz.

Yorum yapın