Güneş Yanığından Kurtulma Yolları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hiç kimse parlak kırmızı güneş yanığı, cilt soyma veya iğrenç görünümlü kabarcıklarla dolaşmak istemez. Bu garip ten çizgileri tek başına iltihabı azaltmak için yeterli teşvik sağlar. Bu yazımızda güneş yanığına ne iyi gelir bunun açıklamasını yapacağız.

Kötü haber: Renk sonunda solgunlaşsa da, bir güneş yanığından, “kurtulmak” imkansız bir zarara neden olur. Güneş ışınlarından ultraviyole (UV) radyasyona tekrar tekrar maruz kalmak cilt kanseri riskinizi artırır. Erken yaşlanma söz konusu değildir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, çocukluk veya ergenlik dönemindeki kabarcıklı bir güneş yanığı bile kişinin melanom geliştirme şansını neredeyse ikiye katlayabilir.

İyi haber: Bol miktarda yanıklara iyi gelen kremler iyileşmeyi desteklemeye ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. İşte bu kızarıklığın nasıl daha hızlı gitmesini sağlayabileceğinizi, ve bir daha ki sefere cildinizi koruyacak yanıklara ne iyi gelir sorusunun cevabı yanıklara iyi gelen kremler Good Housekeeping Institute’dan en iyi test edilmiş yanık kremi olarak bazılarını kullanabilirsiniz.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Banyo veya duş alın : Sıcak su cildi daha da kurutabilir, bu nedenle sıcağı düşük tutun ve çok uzun süre kalmayın. Ardından nemi nemlendirmek için dışarı çıkar çıkmaz nemlendiriciyi sürün.

Aloe uygulayın: Güneş sonrası ürünün 1. olmasının bir sebebi var. Saf aloe vera jeli – ister bir şişeden ister bitkiden üretilmiş olsun. Soğutma ve yatıştırıcı özellikler içerir. Potansiyel olarak yara iyileşmesini de teşvik edebilir.

Bir buz torbası kullanın ya da sıkıştırın: Bir cilde doğrudan cildinize sürün ya da soğuk bir suya ya da sütü batırıp yanık üzerine koyun. Sütün içindeki vitaminler ve antioksidanlar cildinizin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bolca su için : AAD’ye göre bir güneş yanığı cildinize ve vücudun geri kalan kısmına sıvı akıtır. Yanıklara ne iyi gelir derseniz bol su tüketmek ve ılık su altında duş birebirdir. Bol miktarda su içtiğinizde cildinizdeki kuruluğu düşürerek tekrar nemlendirir. (Bu arada alkol sorunu daha da kötüleştirebilir.)

Herhangi bir kabarcık patlatmayın: Şiddetli ve yaygın kabarcıklar doktor kontrolü gerektirir. Onları açmak onları enfeksiyona karşı savunmasız hale getirir. Doğal olarak açılırlarsa, açık yarayı yumuşak sabun ve suyla temizleyin ve antibiyotik merhem veya yanıklara iyi gelen kremler kullanarak bandajla kapatın.

Daha fazla hasara karşı koruyun: Dışarı çıkmaya devam ederseniz güneş yanığınız artabilir. Dışarı çıkmak zorundaysanız güneş koruyucu için yanık kremi uygulayın, cildinizi örten kıyafetler giyin.

Yorum yapın