Güneşin Zararlı Işınları Sizi Etkilemesin

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Güneş, tabiatın en önemli gezegenlerinden biri olup, A ve D vitamini üretir. Dünyamızı aydınlatır, ısıtır doğaya sağlamış olduğu sayısız faydası bulunmaktadır.

Yeryüzünde bulunan. Bütün canlıların ihtiyaç duyduğu ve yaşam kaynağı olan güneş olmasaydı hayat olmazdı. Günümüzde güneş enerjisi ile pek çok enerji kaynağı üretilmiştir. Bu kaynaklar sayesinde hayatımızda olağan üstü kolaylıklar meydana gelmiştir.

Güneşin sağlamış olduğu güzellikler elbette ki paha biçilemez. Ancak güneşten aldığımız yarar kadar nitekim zararlı da vardır. Güneş’ten aldığımız zararlı ışınlar ne yazık ki hayatımızda birçok olumsuzluklara neden olabilmekte. Peki, güneşten nasıl korunmalıyız? Güneşten korunmak için belirli yöntemler vardır ve bunlara dikkat ederek yazın en sıcak anlarında bile güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Zararlı etkenlerinin verdiği sebebiyeti en aza nasıl düşürebiliriz? İşte yanıtları;

Yaz aylarında mümkün olduğunca güneşten korunmalıyız. Uzun süre güneşte kalmaktan kaçınmalı ve gölgede bulunmayı tercih etmeliyiz. Koyu renk elbise giymemeli (özellikle siyah renk), baş kısmını korumak için de mutlaka bir şapka giyilmelidir. Güneş ışınlarının duyarlı olduğu ilaç, merhem özellikle cilt doktorlarının reçete olarak verdiği merhem ve kremler sürülmemelidir.

Aksi halde ciltte kalıcı lekeler oluşturabilir. Güneşte bulunulacaksa, cildimizi güneş kremleri yardımıyla, doğabilecek zararlı etkenleri uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Güneş kremi en az 30 faktör olmalıdır. Yaz aylarında öğle saatlerinde güneşte kalmaktan kaçınılmalıdır.

Halk arasında başka güneş geçmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık durumu ciddi olup, ihmale gelmemelidir. Vücudumuzun elbette ki güneşlenmeye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla güneş ten aldığımız ışınların, sağlığımız açısından yarar sağlayıp sağlıklı ve dirençli bir bünyeye sahip olmamız da önemli rol oynar. Güneş’ten aldığımız D vitamini, özellikle bebeklerin gelişimi ve sağlığı bakımından çok gereklidir.

Yeteri kadar güneşte kalınması ve sağlık sorunları yaşamamak adına çok fazla güneşte bulunmamakta fayda var. Böylelikle güneş ten korunup doğabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmiş oluruz. Siz de güneşten korunmak için bunlara dikkat ederek cildinizi ve kendinizi güneşin etkilerinden koruyabilirsiniz.

Yorum yapın