Güneşten Korunmanın Yöntemleri Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İlk olarak güneşin en zararlı ve yakıcı olan saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Saat 10.00 – 16.00 arası mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Eğer çıkmak zorunda kalırsanız da güneşe çıkmadan yarım saat önce yüksek faktörlü koruma kremi sürüp öyle çıkmalısınız.

Gölge yerleri tercih etmelisiniz, ancak buralarda da yansımadan dolayı tam korunma sağlanmayacağından siz yine de korunmayın ihmal etmeyip şapka, gözlük ve güneş kreminizi ihmal etmeyin. Güneş ışınlarının geçirgenliğini en aza indiren açık renkli özellikle beyaz renk kıyafetler giyilmeli. Sık dokunmuş kumaşlar, koton ve likralı bol kıyafetler tercih edilmelidir.

Geniş kenarlı kulakları ve enseyi kapatacak şapkalar tercih edilmelidir.

Güneş gözlükleri hem gözleri hem kenarındaki deriyi uv ışınlarından korur. Bu yüzden camların uv ışınlarını geçirmez kalitede olması önemlidir. Aksi halde aldığımız ucuz gözlüklerin hiçbir faydası olmayacaktır.

Bronzlaşmak için denize gittiğinizde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmanız tavsiye edilmez. Çünkü bunun hem cildinize hem de derinize zararı olacaktır. Mümkün olduğunca gölgede vakit geçirin. Denize girmeden yarım saat önce en az yirmi faktörlü koruma kremini tüm açık kalan yerinize uygulayabilirsiniz. Ve akşam 4 den sonra denize gitmeye özen gösterin. Çünkü en sağlıklı güneşlenme o saatlerde olacaktır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. A,C ve E vitaminlerini bolca almanız ve bol miktarda su tüketmeniz gerekmektedir.

Yorum yapın