Günümüzde Meslek Liselerinin Tercihinin Artması Nedendir?

Günümüzde meslek liseleri tercih sırasında yükselir hale geldi. Buradan mezun olup, üniversite tercihi yapmadan iş hayatına atılmak isteyen öğrencilerin gitmek istedikleri lise türüdür.

İnsanlara olumlu yönde yararlı mal ya da hizmet üretmek üzere gelir elde etmek için ilgili alandaki eğitimle kazanılan, kuralları toplum tarafından belirlenmiş faaliyetlerdir. Meslek edinmek; yaşamı anlamlı kılan, toplum içinde yer sağlayan, meslek sorumluluğu veren, yaratıcı olmayı sağlayan, ekonomik özgürlük sağlayan ve kişisel gelişimi sağlayan olgudur. Doğru meslek seçimi sayesinde hayatın şekillenmesine, kişiyi mutlu etmesine ve ekonomisine katkı sağlanır. İlgili araştırma ve incelemeler yapıldığında, işin özelliği, çalışma ortamı, kazanç durumu, avantaj ve dezavantajlar göz önünde bulundurularak karar verilir.

Meslek Liselerinde Verilen Eğitim Nasıldır?

Meslek liseleri teoriden ziyade daha çok pratik eğitime önem veren, çeşitli iş kollarına ayrılan ve eleman yetiştiren, üniversitede tercih edilen bölümle alakalı, bilgi ve becerileri kazanmak isteyen adayların tercihte bulunduğu lise türüdür. Bu liseler üniversite okumadan meslek edinmek isteyen öğrencilerin iş yeri belgesine sahip olmalarını sağlar. Meslek liselerini araştırmaya alan ebeveynler, bu liselerin bölümlerini ve türlerini de öğrenirler.

Bu liselerin avantajları; okudukları bölümle alakalı üniversitelerin ön lisans programlarına başvurduklarında aldıklarına puana ilave olarak 0.06 katsayı fırsatıyla tercih yapabilmekteler. Alanlarında uzmanlaşan öğrencilerimde iş bulma sıkıntısı yaşanmaz. Normal liseleri bitiren öğrencilere oranla daha avantajlıdırlar. Eğitimleri süren öğrencilerin sigorta başlangıçları yapılır. Öğrencilerin seçtikleri bölümle ilgili tecrübe kazanacakları staj imkanları aracılığıyla hem mesleki açıdan donanım sahibi hem de staj yaptıkları zaman içerisinde aile gelirine katkıda bulunmaları bu liseler ile sağlanabilmekte.

Meslek liseleri kendi alt dallarına ayrılır ve alanlarına göre isimlere sahiptir. Bunlar;

  • Sağlık Meslek Lisesi
  • Endüstri Meslek Lisesi
  • Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi
  • Havacılık Lisesi
  • Ticaret Meslek Lisesi
  • Denizcilik Lisesi
  • Kız Meslek Lisesi

Çeşitli alanlarda eğitim veren bu liseler öğrencileri donanımlı hale getirerek iş hayatına atılmalarında yol gösterici olur. Mesleki ve teknik eğitimler günümüzde ve gelecekte yetiştirilen öğrencileri çok amaçlı lise modelleri ile her bakımdan donanımlı hale getirmekte.

Yorum yapın