Günümüzdeki Şaşırtıcı Düğün Gelenekleri Nelerdir?

Düğünler, bir aile, bir toplumun yapı taşını oluşturmanın zaferini kutlayan insanların hayatında muazzam ve arzu edilen bir olay olarak biliniyor. Düğünler artık popüler ve pahalı bir zevk haline geldi ancak yine de pek çok kişi bu etkinliği gönüllü olarak reddetmemektedir. Düğün, halkların örf adetlerini, geleneklerini ve kültürlerini içerir. Her ulusun sadece kendilerine özgü özel düğün gelenekleri vardır. Ama sizi şaşırtacak ve hatta sizi şok edecek bir dizi olağanüstü düğün geleneği olduğunu biliyor muydunuz?

İskoçya’nın kuzey doğusunda “Blackening” ismiyle bilinen düğün öncesi geleneği gerçekten çok garip ve kirli. Nedimeler ve damadın arkadaşları gelini ve damadı kaçırıyorlar ve çürük yumurta ve balık bağırsaklarından başlayarak köpek maması ve pekmeze kadar birçok şeyle onları yağlıyorlar. Bu geleneğin, kadınları evliliğe hazırlayan bir temizlik ritüeli olduğuna inanılmaktadır. “Blackening” geleneğinin bir başka versiyonu gelinin üstüne çamur ve çöpleri atıyorlar, böylece evlilikteki herhangi bir sorun buna kıyasla önemsiz görünür umudu taşıyorlar.

Moritanya’nın sıra dışı geleneklerinden birisi ise Leblouh’dur. Kızların düğünden önce zorla beslenmesinden oluşur. Gelin ne kadar iri olursa o kadar iyi olduğuna inanılır. Bu geleneği sürdürmek için gelecekteki gelinlerin şişmanlaması için özel kurslar bile mevcuttur. Böyle bir kurumda, evlilikten önce hedefe ulaşmak için kızlara çok yemek yediriyorlar ve çok az hareket etmesi sağlanıyor. Genellikle darı, deve sütü ve diğer yüksek kalorili ve doyurucu yemekler veriyorlar. Bunun nedeni ise toplumda geniş veya büyük bir bedene sahip olan kızın bir servet işareti olarak kabul edildiğinden, onun evlenme şansını arttırıyor.

Hindistan, dansları ve şarkıları ile ünlü olan ve en renkli ülkelerden biridir. Hepimiz en sevdiğimiz Hint filmlerinden Hindistan’daki renkli ve eğlenceli düğünleri biliyoruz. Hindistan’da astrolojik uyumluluğa özel önem verilmektedir. Gelin “manglik” veya doğum tarihinde Mars bulunuyorsa, o zaman lanetlenmiş olarak kabul edilir ve kocasının erken ölmesine neden olur. Ancak gelinin kocası olmadan bırakılmaması için gelini bir ağaçla evlendirmenin oldukça kabul edilebilir bir yolunu buldular. Kız bir ağaçla evlenir, daha sonra bir ağaç kesilir ve ölmüş olur, böylece lanet yerine getirilmiş olur ve kızın sevgilisi kurtarılmış oluyor. Sonra kız nişanlısıyla evlenebilir. Harika değil mi?

Bali’de düğünden önceki “Metatah” töreni çok önemli bir gelenek olarak kabul ediliyor. Düğünden önce çiftin keskin ve yamuk dişlerini çekiyorlar. Dişleri çekme nedeni insanın açgözlülük, şehvet, öfke, karışıklık, aptallık, kıskançlık, isteksizlik ve tutku veya sarhoşluk zehirlenmesi gibi kötü duygularını kontrol etmektir. Bu evlenen çiftin yetişkin ve olgun olduklarını da ispatlamaktadır. Aynı zamanda diş çekmeden sonra bir babanın kız çocuğuna karşı görevleri genellikle tamamlanmış sayılır.

Dünya’da daha çok şaşırtıcı gelenekler vardır, bunlar sadece bazılarıdır.

Yorum yapın