Güvenli Olmayan Kablosuz Ağlar Tehlikeli Olabilir

Güvenli olmayan bir Wi-Fi şebekesine giriş yapmak, kişisel bilgisayarınızdaki bilgileri yakınlardaki bilgisayar korsanları açabilir ve kısa zamanda bilgilerinizi ele geçirebilirler.

Günümüzde Türkiye ve diğer ülkelerde binlerce Wi-Fi noktası var ve bu sayı her geçen gün büyümekte. Buralar kullanıcıların kişisel ve iş verilerini çalmaya çalışanların hedefi haline gelmiştir.

Hackerlar İçin Daha Fazla Fırsat

Havaalanları, kafeler, oteller, kitapçılar, okullar ve hatta lokanta restoranları gibi sıcak noktalar her yerde belirginleşiyor ve daha fazla şebeke sayısı hackerlar için daha fazla olanak sunuyor.

Bu sıcak noktalardan birçoğu, şifre girişine ihtiyaç duyan güvenli kablosuz ağlar sunuyor FBI’a göre trafik yoğunluğu yüksek olan yerlerde bile olsa birçoğu yok.

HACKERLAR BİLGİLERİNİZE ERİŞEBİLİRLER

Donna Peterson, FBI’nın Cyber ​​Bölümü’nden özel bir temsilci, bilgisayar korsanlarının masum kurbanların bilgisayarlarına erişmek için halka açık noktaları nasıl kullanabileceğini açıklıyor:

“Stratejik olarak ünlü bir sıcak noktada güçlü bir sinyal bulunan sahte ama meşru görünümlü bir Wi-Fi ağı kuracaklar ardından bilgisayar korsanı, yakın dizüstü bilgisayarların bağlanmasını bekleyecek. Sahte ağa bağlandıktan sonra bilgisayar kullanıcı kimliği, şifreler, kredi kartı numaraları da dahil olmak üzere tüm hassas bilgileriniz hackerin eline geçecek.

Saldırgan, kullanıcıyı tanıdıklarına benzeyen sahte web sayfalarına yönlendirebilir ve her tuş vuruşunu kaydedebilir. ”

Peki Bilgisayarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Agent Peterson, bilgisayar korsanlarından gelen saldırılara karşı kendinizi korumanın en iyi yolunun asla bilinmeyen veya güvenli olmayan bir Wi-Fi şebekesine bağlanmamasının olduğunu söylüyor.

Yapmanız gerekiyorsa, alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

  • Dizüstü bilgisayarınızın güvenliğinin güncel olduğundan, işletim sisteminizin, web tarayıcısının, güvenlik duvarlarının ve antivirüs ve casus yazılımı önleme yazılımının geçerli sürümlerini kullandığınızdan emin olun.
  • Finansal işlemleri gerçekleştirmeyin veya e-posta ve anında mesajlaşma gibi uygulamaları kullanmayın.
  • Dizüstü bilgisayarınızdaki varsayılan ayarı değiştirdiğinizden, bağlanmakta olduğunuz kablosuz ağınızı manuel olarak seçmeniz gerekecektir.
  • Dizüstü bilgisayarınızın Wi-Fi özelliklerini kullanmadığınız zamanlarda kapatın.

Yorum yapın