Hafta Hafta Hamilelik (8.Hafta)

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Gebeliğin 8.haftasında bebeğinizin baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunluğu 1,4 ile 2 cm arasında olmaktadır. Bu haftalarda bebeğiniz hızla büyümeye devam eder ve gelişim süreci ilerler. 8.haftada bebeğin göz kapağı çukurları oluşmaya başlar ve retinada ki sinir hücreleri gelişmeye başlar. Bu haftadan itibaren bebeğin burnun ucu da hazır durumdadır. Kulak bölgesi hem iç hem de dıştan şekillenmeye başlar. Kalbin iç kısmında aort ve akciğere ait olan tüpler hazır halde ve belirgin durumdadır. Boğaz kısmından akciğere doğru giden tüpler olan bronş kısımlar dallara ayrılmaktadır. Bebeğin vücudunun gövde bölgesi uzar ve genişlemeye başlar.

Bu haftadan sonra dirsekler ve ayak parmakları oluşmaya başlar. Anne bu süreçte temizliğine çok dikkat etmeli, ellerini sık sık yıkamalı, özellikle de tuvalet sonrası ve çiğ ete değdikten sonra. Annelerin ellerini devamlı olarak yıkaması enfeksiyona neden olan bakteri oluşumunu ve virüsün yaygınlaşmasını önler. Aynı zamanda bu süreçte düşük tehlikesi olduğu için ağır kaldırmamaya ve strese girmemeye oldukça dikkat edilmelidir.

Yorum yapın