Haluk Bilginer Kimdir?

Haluk Bilginer Kimdir?; 5 Haziran 1954 yılında İzmir’de hayata gözlerini açan Haluk Bilginer, kariyerine ilk olarak lise son sınıfta girdiği tiyatro kolu ile başladı. İlk ödülünü ise Demokrat İzmir Gazetesi tarafından düzenlenen yarışmada aldı.

Bu ödülü aynı zamanda jüriler içerisinde bulunan Rahıp Haykır’ın onu Devlet Tiyatrosu’na davet etmesine sebep olacaktır. 1971 yılında ise Bilginer Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatrosu’na girmiş oldu.

Haluk Bilginer‘in eğitimi ise hem yurt içinde hem de yurt dışında devam etmeye başladı. 1977 yılında İngiltere’de eğitim gördü. Ayrıca 1980 ve 1993 yılları arasında Eastenders dizisinde rol aldı. Kıbrıslı Mehmet Osman rolüyle 250 bölüm dizide rol almasıyla ün kazandı.

1987 yılında ilk defa İstanbul’a gelen Bilginer’in geliş nedeni ise Gecenin Öteki Yüzü filmi çekimleri içindir. Bilginer aynı zamanda Hollywood’da Indiana Jones dizisinde de rol aldı.

1992 yılında ise okul arkadaşı olan Zuhal Olcay ile evlenen sanatçı bir süre İngiltere ve Türkiye arasında gidip geldi. Bu dönemde İki Kadın filminde rol alan Bilginer, reality show programı olan Sıcağı Sıcağına programının sunucusu oldu.

İstanbul Kanatlarım Altında, Usta Beni Öldrüsene, Masumiyet gibi ödüllü olan filmlerde rol aldı.

Bilginer 1990 yıllarında ise İsmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay’la birlikte tiyatro stüdyosu kurdular. Kurulan bu tiyatro stüdyosunda ise birçok oyun uzun yıllar boyunca oynandı. Ülkemizde sunulan en ünlü televizyon programlarından biri olan Kim 500 Milyar İster yarışmasının da bir süre sunuculuğunu yapmıştır. 2006 yılında Aşkın Nur Yengi ile evlenen Haluk Bilginer’in 1 çocuğu vardır.

Günümüz sanatçıları arasında önemli bir yere sahip olan Haluk Bilginer hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok projede yer alması ile ülkemizin önde gelen sanatçılarından biri olma özelliği taşımaktadır.

Yorum yapın