Hamile İseniz Mutlaka Okuyun: Gebelikte Yapılması Gerekenler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik (gebelik) döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken birçok konu vardır. Kadınlar için gebelik dönemi hem kendisini hem bebeğini düşünmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik boyunca anne adayı kendini her yönden doğuma ve sonrasına hazırlamalıdır.

Gebelikte Beslenme

Gebelikte besle anne adaylarının dikkat etmesi gereken konuların başında gelir. Anne adayı bebeği ve kendisi için sağlıklı beslenmeli, yediklerine dikkat etmelidir. Hamilelikte doktor kontrolünde folik asidi ve demir ilacı kullanılmalıdır. Hamilelikte birçok anne adayının mide bulantıları en büyük sorundur. Çünkü mide bulantıları hamilelikte beslenmeyi olumsuz etkiler. Anne adayının yetersiz beslenmesi bebeğin gelişimini yavaşlatabilir. Bu sebeple anne adayı bol sıvı almalı, yağlı yemeklerden kaçınmalı, çok tatlı yememelidir. Öğünleri sık tutup az yemelidir.

Gebelikte İlaç Kullanımı

Anne adayları bir doktorun takibinde olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlar bebeği de etkilemektedir. Gerekli durumlarda mutlaka doktora danışılmalı, doktorun uygun görmediği ilaçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunlar ciddi sorunlara sebep olabilir.

Gebelikte Alkol ve Sigara

Gebelik boyunca uzak durmanız gereken şeylerin başında sigara ve alkol gelir. İçtiğiniz sigara ve aldığınız alkol direk bebeğinizi etkiler ve buda bebeğiniz için oldukça zararlıdır. Ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Gebelikte Spor

Gebelik boyunca yaptığınız hareketlere dikkat etmelisiniz. Doktorunuz spor ve egzersiz yapmanızda bir sakınca görmezse, doktorunuzun yönlendirmesiyle bir uzmandan yardım alarak spor yapmalısınız. Hamilelikte bilinçsizce ve yanlış yapılan her hareket size ve bebeğinize zarar verebilir.

Hamileliğinizde her şey yolunda ise ve doktorunuzda ve doktorunuzda uygun gördüyse doğuma hazırlık için yapacağınız egzersizler daha kolay bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için ‘doğuma hazırlık’ kursları verilmektedir. Bu şekilde bir uzman yardımıyla daha bilinçli olabilirsiniz.

Gebelikte Uzun Mesafe Yolculuğu

Gebelikte uzun yola çıkmayı planlıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Karayolu ile yolculuk yapacaksanız en az saatte bir mola 5 ya da 10 dakikalık mola vermelisiniz. Uzun süre hareketsiz oturmak ayaklarınızın şişmesine sebep olabilir. Uçak ile yolculuk planlıyorsanız yine doktorunuzun onayıyla yolculuğa çıkmalısınız. Uçak ile yolculuk sırasında ayaklarınızı hareket ettirerek birazda olsa rahatlata bilirsiniz.

Gebelikte Giyim

Hamileliğin ilk aylarında kilo alımı çok olmadığından anne adayı normal kıyafetlerini giymeye devam edebilir. Fakat hamileliğin ilerleyen zamanlarında anne adayının vücudunda kilo alımıyla değişimler meydana gelir.

Bu sebeple hamilelikte anne adayının kıyafetlerinin değişmesine sebep olabilir. Dar ve vücudu sıkan kıyafetler yerine daha bol ve içinde hareket etmesi kolay kıyafetler tercih edilmeli. Topuklu ve ayağı sıkan ayakkabılar giyilmemelidir. Bunun yerine spor ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

Gebelikte Doktor Kontrolleri

Anne adayı hamileliği boyunca kendisi ve bebeğinin sağlığı için doktor kontrollerini aksatmamalı, gerekli tahlillerin hepsini yaptırmalı ve doktorunun talimatlarına uymalıdır. Doktorunuza her zaman güvenmelisiniz. Hamileliğiniz boyunca doktorunuza duyduğunuz güven, doğum anında da daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır. Sürekli doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız.

Yorum yapın