Hamilelik Belirtileri – Erken Hamilelik Belirtileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe kadar değişir; Bununla birlikte, en önemli gebelik belirtilerinden biri gecikmiş veya cevapsız bir dönemdir.

Hamilelik belirtilerini anlamak önemlidir çünkü her belirtinin gebelikten başka nedenleri olabilir. Gebelik belirtilerini bir hafta içinde deneyimleyebilirsiniz.

Bazı kadınlar birkaç hafta boyunca herhangi bir semptom yaşamadıklarını bildirdiler.

Hamileliğin En Yaygın İlk Belirtileri

Hamileliğin en sık görülen ilk belirtileri nelerdir? Amerikan Gebelik Derneği tarafından yapılan bir ankette, en sık bildirilen hamileliğin ilk belirtileri şunlardır:

 • Ankete katılan kadınların % 29’u ilk gebelik semptomları olarak kaçırılmış bir dönem rapor ettiler.
 • % 25’i mide bulantısının ilk belirtisi olduğunu gösterdi.
 • % 17’si göğüslerinde bir değişikliğin hamileliğin ilk belirtisi olduğunu bildirdi

İmplantasyon kanaması sıklıkla ilk gebelik semptomu olarak kabul edilirken, Amerikan Hamilelik Derneği tarafından yapılan araştırma, kadınların sadece% 3’ünün ilk hamilelik belirtileri olarak implantasyon kanaması tespit ettiğini ortaya koymuştur.

Açıklanan Gebelik Belirtileri

Aşağıdaki gebelik belirtilerinizin her biri başka nedenlerle açıklanabilir. Başka ne olabilirler?

Spotting veya hafif kanama: Eğer gebe ise, bu semptom genellikle implantasyon kanaması ile ilişkilidir ve gebeliğin ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Embriyo genellikle doğumdan 6 ila 12 gün sonra uterusa implante edilir. Bazı kadınlar lekelenmenin yanı sıra lekelenme yaşayacaklar. Diğer kadınlar implantasyonda kanama veya kramp farkına bile varmazlar, bu yüzden hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bu belirtileri yaşamıyorsanız endişelenmeyin; Hala
hamile olabilirsin.

Bu implantasyon meydana geldiğinde, hafif kanama veya lekelenme tamamen normaldir. Bu belirti bazen hafif kramp ile eşlik ediyor. Birçok kadın, herhangi bir implantasyon kanaması fark edemez ve fark etmez, bu yüzden hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bu belirtiyi görmüyorsanız endişelenmeyin, yine de hamileydiniz.

Geç adet dönemi: gecikmiş veya cevapsız dönem, bir kadını gebeliği test etmek için yönlendiren en yaygın gebelik belirtisidir. Hamileyken, bir sonraki döneminiz gözden kaçırılmalı.

Hamilelik yapmak mümkün mü? Bazı kadınlar hamileyken kan akabilir, ancak bu kanama normal bir periyottan daha kısa veya daha hafif olacaktır. Cevapsız bir dönem başka bir şeyden kaynaklanan hamilelik belirtisi olabilir.

Mide bulantısı veya sabah bulantısı: Mide bulantısı veya sabah bulantısı, en sık bildirilen ilk gebeliğin ilk belirtisidir. Kadınları en çok beklediği bir dereceye kadar deneyimlenen bulantı, genellikle doğumdan 2 ila 8 hafta sonra ortaya çıkar.

Bulantı kusma ile veya kusma olmaksızın yaşanabilir. Sıklıkla sabah bulantı olarak adlandırılan bulantı, aslında günün herhangi bir zamanında yaşanabilir. Benzer şekilde, genellikle ilk trimesterde ortaya çıkar ve çoğu kadın için bundan sonra azalır, ancak bazıları tüm gebeliklerinde bulantıyı deneyimleyecektir.

Şişmiş veya hassas göğüsler: Gebelikte en sık rastlanan üçüncü semptom, memelerde değişikliktir. Bu değişiklikler genellikle şişlik veya hassasiyet ile gösterilir. Göğüslerdeki değişiklikler, kavramadan 1 ila 2 hafta sonra başlayabilir.

Yorgunluk: İlk bakıştan sonraki ilk haftadan sonra, birçok kadın hamilelik belirtisi olarak yorgun hissetmeyi belirtmektedir. Bu yorgunluk, genellikle beklenen ve gebeliğin tipik bir belirtisi olarak kabul edilen kişiler tarafından deneyimlenir.

Sık Gebelik Belirtileri

Önceki semptomlar genellikle hamileyken yaşadığınız ilk belirtilerdir. Ayrıca, beklemekte olanlar tarafından da sıkça tecrübe edilen başka belirtiler de vardır:

Backaches: Alt sırt ağrıları, hamile olduklarını keşfeden kadınlar tarafından yaygın olarak bildirilmektedir. Bu belirti hamileliğin başlangıcı ile ortaya çıkabilir, ancak gebelik ilerledikçe daha sonra yaşanır. Bu, 27. haftadan 34. haftada kolay bir gebelik belirtisi olmasını sağlar.

Baş ağrısı: Hamileliğin başlangıcında baş ağrısını deneyimlemek, hamileliğin bir başka erken belirtisidir. Uzmanlar, vücudunuzdaki ani hormon artışının baş ağrısını yaşamanıza neden olduğuna inanıyor.

Hamilelik sırasında baş ağrıları da kan akışının artmasından kaynaklanabilir. Beklerken akan kan hacminde yaklaşık% 50’lik bir artış var.

Sık idrara çıkma: Daha sık işemek zorunda kaldığınızı düşünüyorsanız şaşırmayın. İştah arttırmak çoğu insan için 6-8 hafta arasında başlar.

Artan idrara çıkma, gebeliğiniz boyunca bebeğinizin genişlemiş bebeği ve uterusun mesane basıncını arttırması için destek alacağını veya devam edeceğini göreceksiniz.

Yiyecek istekleri ya da yiyecek yenilemeleri: Belirli gıda isteklerinin ya da yiyecek kaybının nedeni bilinmemektedir. Kendinizi normalde umursamadığınız bir şeye çizdiğinizde veya normalde sevdiğiniz şeylerden kaçındığınızda kendinizi şaşırtmayın.

Kadınların beklemek istemesi ya da kaçınmaya çalıştığı yiyecekler çeşitlilik gösterir ve oldukça dağınıktır. Sağlıklı bir hamilelik için ihtiyacınız olan beslenmeyi aldığınız sürece, bu istekleri takip etme ve istemediğiniz şeylerden kurtulma özgürlüğüne izin vermek iyi bir şeydir.

Bu açlık veya rahatsızlıklar hamileliğinizde veya hamileliğinizde her zaman ortaya çıkabilir.

Areolaların Koyulaşması: Bazı insanlar areolaları karartma olarak adlandırılan hamilelik belirtilerine koyulaştırırlar. Sorun değil, eğer areolalar, memelerinizin etrafındaki alan karanlıksa, bu normaldir. Beklenenler içinde yaygın bir durumdur.

Ruh Hali Saldırıları: Annelerin bekledikleri ruh hali değişimlerini sık sık yaşarlar. Bunun esas olarak beynin nörotransmitterlerini etkileyen hormonal değişikliklerden kaynaklandığına inanılmaktadır. Ruh hali değişimleri kadından kadına değişebilir. Bazıları yüksek ve alçak seviyelerde yükselebilirken, diğerleri mutluluk durumları arasında depresyon veya anksiyete durumlarına dönüşebilir.

Ruh hali değişimlerinin normal olduğuna dikkat etmek önemlidir; Ancak, kendinizi depresyon veya uzun süren üzüntülerle boğuşuyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurmalısınız. Bazı kadınlar doğrudan bir danışmana ya da ruh sağlığı uzmanına gitmeyi tercih ederler.

Gebelik Belirti Alternatifleri

Hamile olup olmadığınızı belirlemek zorludur, ancak gebeliğin kadına ve hatta hamileliğe kadar değişen gebelik belirtileri ile daha da zorlaşır. Ek olarak, tipik “gebelik belirtileri” nin çoğu başka bir şey tarafından açıklanabilir.

Başka ne olabilir ki?

Hamileliğin en sık bildirilen ilk belirtisi olan bir cevapsız veya gecikmeli dönem aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

 • Bekleyen menstruasyon
 • Aşırı kilo alımı veya kaybı
 • Yorgunluk veya tükenme
 • Yeni egzersiz rejimi
 • Hormonal dengesizlik
 • Gerilim veya stres
 • Doğum kontrol kullanımında değişiklik
 • Çeşitli hastalıklar
 • Emzirme

Gebeliğin ikinci en sık belirtisi olan mide bulantısı veya sabah bulantı, aşağıdakilerden biri ile açıklanabilir:

 • Gıda zehirlenmesi
 • Gerilim veya stres
 • Kaygı
 • Hormonal doğum kontrolünde değişiklik
 • Diğer mide rahatsızlıkları

Üçüncü en kayda değer gebelik belirtisi olan ihale veya değişen göğüsler, aşağıdakilerden herhangi biri tarafından tetiklenebilir:

 • Hormonal dengesizlik
 • Hormonal doğum kontrolünde değişiklik
 • Yaklaşan menstruasyon

Yorgunluk ya da yorgunluk aşağıdakilerden herhangi biri ile sağlanabilir:

 • Gerilim veya stres
 • Çalışmaktan yorulmak çok zor
 • Depresyon veya diğer zihinsel sağlık mücadeleleri
 • Soğuk algınlığı veya grip
 • Yeni egzersiz rejimi
 • Alerjiler veya diğer rahatsızlıklar
 • Uyku eksikliği
 • Uygun olmayan beslenme
 • Bekleyen menstruasyon

Potansiyel bir hamileliği sorgulayanlar için en sinir bozucu şeylerden biri, hamilelik belirtilerinin çoğunun, bekleyen bir adet kanaması veya gerginlik veya stresle ilişkili olabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Yorum yapın