Hamilelik Döneminde Diş Ağrısı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik süreci zaten başlı başına zorlu bir süreçtir. Birde buna bağışıklık sisteminin zayıflaması yada hormonal değişikliklerin etkisi ile kolayca yakalanılan rahatsızlıklar eklenince durum ne yazık ki daha da vahim bir hal almaktadır.

Gebelik boyunca anne adayları kendilerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeli ve bakımlarını ihmal etmemelidir. Özellikle de anne adaylarının en çok ihmal ettiği konulardan bir tanesi ağız ve diş bakımı. Bu konuda her zamankinden hassas olunması gereken bir dönemdir gebelik dönemi. Aksi taktirde diş çürümeleri, diş eti rahatsızlıkları gibi durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz olabilmektedir.

Anne adayları diş hekimine hangi durumlarda gitmeli;

Öncelikle bu planlı bir gebelikse anne adayları hamile kalmadan önce bütün ağız bakımlarını tamamlatmış olmalı. Eğer planlı olmayan bir gebelik ise diş tedavileri için anne adaylarının gidebilecekleri en uygun zaman hamileliklerinin 2. trimester denilen 4. ve 6. ayları arasıdır. Bunun nedenini kısa özetlemek gerekirse gebeliğin ilk üç ayı olan 1. trimester dönemde bebeğin iç organları oluşmakta bu nedenle de her hangi bir diş tedavisi uygulaması çok da uygun görülmemektedir.

Son üç aylık süreç ise anne adaylarının dişçi koltuğunda hareketsiz olarak uzun süre yatabilmeleri çok da mümkün değildir. Fakat acil müdahale gerektiren bir durum söz konusu olduğunda elbetteki anne adayının sağlığı için gerekli işlemler yapılacaktır. 20’lik diş sorunlarında yada aşırı ağrılı diş problemlerinde diş hekimiz kadın doğum uzmanınız ile karşılıklı bir konsülte yaparak gereken tedaviyi uygulayacaklardır.

Burada anne adaylarına düşen en büyük görev ağız bakımlarına dikkat etmeleri ve ağrılı durumlarda tedavi olmaz diyerek kendi insiyatifleri ile ağrı kesici kullanmamalarıdır. Unutmayın ki gebelik boyunca daha hassas olmalı ve bir uzmana danışmadan asla kendi çözümlerinizi üretmeye çalışmamalısınız.

Yorum yapın