Hamilelik Döneminde İyot Eksikliği Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yaşam boyunca vücudumuz için önemli bir element olan iyotun yeterli alınmaması hamilelik döneminde önemli sorunlara yol açar.Hamilelik döneminde iyot eksikliği bebekte zeka geriliğine yol açtığından oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor.İyot vücudumuzun enerji metabolizması üzerinde etkili olan tiroid bezinin çalışmasında ve tiroid hormonlarının üretilmesinde rol oynar.Doğurganlık çağına gelmiş kadınlarda hormonal bozukluk çocuk sahibi olmayı engellediği ve hamilelik sırasında istenmeyen sonuçlar doğurabileceği için doğru tespit ve tedavisi oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde guatr oluşumu,mevcut guatrın hızla büyüdüğü ve belirgin hale geldiği bilinir.Bu olay iyot elementinin az olduğu coğrafi bölgelerde görülmesi daha sıktır.Hamile kadınlar gençlerden daha fazla iyot ihtiyacı duyduğundan gerekirse iyot tableti almalıdırlar.

Ton balığı ,mezgit gibi balıkların iyot oranı yüksektir.Karides ve diğer kabuklu deniz mahsülleri de iyot açısından zengin besinlerdir.Sofralarımızda kullandığımız iyotlu tuzları da kapalı kapta ve ışık almayacak şekilde saklayarak mineral özelliklerini kaybetmemesini sağlarız.Soya fasülyesi,şalgam,pazı,kabak,kuru fasülye,sarımsak iyot oranı yüksek sebzelerden olduğu halde haşlanan sebzelerde iyotun %65 i kaybolur.

Meyvelerden bir tek çilekte iyot bulunur.Günlük 6-7 adet çilek günlük iyot ihtiyacının %8 ini karşılar.Bir kase yoğurt günlük iyot ihtiyacının %60 ını ,1 bardak süt %40 ını,1 yumurta %20 sini karşılar.İyot hamilelikte bebeğin beyin ve sinir gelişimine katkısı vardır.Aynı zamanda düşük tehlikesi,zehirlenme,doğum sonrası kanama ve anne karnında ölüm oranında etkilidir.

Yorum yapın