Hamilelikte Aşermek Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Gebelikte aşermek normal gıdalara nazaran, başka maddelere karşı da oluşabilir. Bunlardan bazıları; toprak, kil, kiremit vb. maddeler gibi olabilir. Bu isteklerden sonra bulantı, baş dönmesi oluşabilir. Hamilelikte bu maddelere ihtiyaç duyan gebeler hatta hamilelik dışı bu maddelerden canı çeken insanlar, derhal doktora gözükmelidir. Beslenme bozukluğu yahut kan yetersizliğinden kaynaklı olabilir.

Gebelikte Aşermek Ne Zaman Belirti Gösterir?

Bu belirtiler, hamileliğin ilk üç ayında görülmeye başlar. 7-12 haftalar arasında görülen bu aşerme, bulantı, kusma gibi belirtiler verir. Belirtiler kişinin bünyesine ve yapısına bağlı olarak değişebilir. Aşermeler genellikle dördüncü aydan itibaren azalmaya başlar. Nadir bir şekilde beşinci aya atlayabilir. Aşermek kesinlikle bir sorun değildir. Bu bebeği koruyan bir kalkandır. Araştırılmış ve bebek için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Aşerme yoğun yaşandığı zaman vücutta sıvı kaybı yaşandığı için ciddi sorunlara yol açabilecektir bu yüzden destek almak gerekebilir.

Aşermek Psikolojik Olabilir Mi?

Kalabalık bir ailede yaşıyor ve ilgiye muhtaç ise, kocasından tam olarak destek göremiyorsa, şiddete maruz kalmışsa bunlar aşermeyi psikolojik olarak etkiler.

Aşermeye Sebep Olan Nedir?

Kesin olarak sebebi bilinmemekle birlikte fakat hormonların değişiminden dolayı, kanın düşmesi, şeker seviyesinde olan değişikliler nedeni ile oluşabileceği düşünülmektedir. Hamileliği git gide azalmaya başlayan ve anne bebek arasındaki plasentadan salgılanan östrojen hormonu sayesinde annenin koku alma duyusu artmaktadır. Östrojen daha fazla salgılandığı zaman bu anne adayları daha iyi koku almaya başlarlar. Beyin bazı toksinleri algıladığı zaman kusma ve bulantı harekete geçer. Bu kusma ve bulantı durumu bazı bakterilerden kaynaklı olduğu için, anne adayı bazı gıdalara veya maddelere istek duyabilir yahut bu gıda veya maddelerden tiksinti duyabilir.

Aşerme bazı anne adaylarında böyle geçer. Yaşananlar anne ve bebeğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgiler verir. Eğer aşırı bir aşerme varsa bu kontrol altına alınmalıdır. Bu aşırı aşerme olayının altında yatan sebep iyice araştırılmalıdır. İlk üç ayda aşerme normaldir ve hastalık olarak kesinlikle algılanmamalıdır. Baskı altında olduğu dönemde anne adayı bebeğini dış etkenlerden korur, bu durumda beyin harekete geçer ve aşerme duygusunu ortaya çıkarır. Bu dönem annenin hassas olduğu dönemlerdir. Bu dönem geçtiği zaman bağışıklık sistemi üzerindeki baskı kalkacak annede aşermeler kesilecektir.

Yorum yapın