Hamilelikte Düşük İşaretleri, Belirtileri, Tedavi Ve Önleme

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelikte Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası içinde kendi kendine biten bir terimdir. Bu potansiyel komplikasyonu veya kaybı tanımlamak için kullanılan tıbbi terimler çoğu kadına rahatsızlık hissi verir, bu nedenle bu yazıda, bu tür tehditten kaynaklanan komplikasyona veya 20 haftanın altında bir hamilelik olarak gebelik kaybına atıfta bulunacağız.

Yanlış doğum, en sık görülen gebelik kaybı türüdür. Çalışmalar, klinik olarak tanınan tüm gebeliklerin% 10-25’inin düşükle sonuçlanacağını ortaya koymaktadır. Kimyasal gebelikler tüm düşüklerin% 50-75’ini oluşturur. Bu, implantasyondan kısa bir süre sonra bir hamilelik kaybedildiğinde, beklenen süre zarfında ortaya çıkan kanama ile sonuçlanır. Kadın, kimyasal bir hamilelik deneyimlediğinde düşündüğünü fark etmeyebilir.

En düşükler, hamileliğin ilk 13 haftasında ortaya çıkar. Hamilelik böyle heyecan verici bir zaman olabilir, ancak ortaya çıkan çok sayıda düşük sayıdaki düşük ile, kendinizi veya biriyle karşılaştığınız birini bulduğunuz talihsiz olayda, düşük yapma konusunda bilgilendirilmeniz yararlı olacaktır.

Düşüklere eşlik eden birçok kafa karıştırıcı terim ve an olabilir. Farklı düşük çeşitleri vardır, her biri için farklı tedaviler vardır ve şansınızın ne olduğuna dair farklı istatistikler vardır. Aşağıdaki bilgiler düşük yapılmasına genel bir bakış sunar. Bu bilgi size bilgi kazandırmaya yardımcı olmak için sağlanmıştır, böylece olası bir düşük durumla karşılaşırsanız kendinizi yalnız hissetmeyebilirsiniz veya kaybolabilirsiniz. Çoğu hamilelik komplikasyonunda olduğu gibi, genellikle sizinle konuşabileceğiniz ve soru sormak istediğiniz en iyi kişinin sağlık hizmeti sağlayıcınız olduğunu unutmayın.

Hamilelikte Düşükler Neden Olur?

Düşük olmanın nedeni çeşitlidir ve çoğu zaman neden tespit edilemez. İlk trimesterde, en sık görülen düşükle- rin nedeni, kromozomal anormalliktir – yani bebeğin kromozomları ile bir şeyin doğru olmadığı anlamına gelir. Çoğu kromozomal anormallik hasarlı bir yumurta veya sperm hücresinin sebebidir ya da zigotun bölünme sürecinden geçtiği zamanki bir problemden kaynaklanır.

Diğer düşük nedenleri arasında şunlar yer alır (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 • Hormonal problemler, enfeksiyonlar veya anne sağlığı sorunları
 • Yaşam tarzı (örn. Sigara, uyuşturucu kullanımı, yetersiz beslenme, aşırı kafein ve radyasyona veya toksik maddelere maruz kalma)
 • Yumurtanın uterus kaplamasına implantasyonu düzgün şekilde gerçekleşmez.
 • Anne yaşı
 • Anne travması

Düşüklüğe neden olduğu kanıtlanmayan faktörler cinsiyettir, ev dışında çalışmak (zararlı bir çevrede olmadıkça) veya orta derecede egzersiz yapmaktır.

Düşük Riski Nedir?

Doğurganlık dönemindeki kadınlar için, düşük yapma şansı% 10-25 arasında değişebilir ve çoğu sağlıklı kadında ortalama% 15-20 civarındadır.

 • Anne yaşlarında bir artış, düşük yapma olasılığını etkiler
 • 35 yaşın altındaki kadınlar yaklaşık% 15 oranında düşük yapma şansına sahiptir.
 • 35-45 yaşlarında olan kadınların% 20-35’i düşük yapma şansı vardır.
 • 45 yaşın üstündeki kadınlar% 50’ye varan oranlarda bir şansa sahip olabilirler.
 • Daha önce yapılan bir düşük yapmış olan bir kadının% 25’i bir başkasına sahip olma şansı vardır (önceki bir düşük yapmayan birisine göre sadece biraz yüksek risk)

Düşük Uyarı İşaretleri

Bu semptomların herhangi birini veya tamamını yaşıyorsanız, düşük yapmış olmanızın gerekip gerekmediğini değerlendirmek için sağlık bakım sağlayıcınıza veya bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önemlidir:

 • Hafif ila şiddetli sırt ağrısı (genellikle normal menstrüel kramplardan daha kötü)
 • Kilo kaybı
 • Beyaz-pembe mukus
 • Gerçek kasılmalar (her 5-20 dakikada bir çok acı verici)
 • Krampları olan veya olmayan kahverengi veya parlak kırmızı kanamalar (tüm gebeliklerin% 20-30’u erken gebelikte kanama ile karşılaşabilir ve normal gebeliklere neden olanların yaklaşık% 50’sinde görülür)
 • Vajinadan geçen pıhtı benzeri malzeme ile doku
 • Gebelik belirtilerinde ani düşüş

Farklılıkların Farklı Türleri

Düşük yapma genellikle bir süreçtir ve tek bir olay değildir. Çok farklı aşamalar veya düşük çeşitleri vardır. Hamileliğinizde neler olup bittiğine dair daha iyi bir fikir edinebilmeniz için sağlıklı fetal gelişim hakkında bilgi edinmeniz gereken çok fazla bilgi vardır. Erken fetal gelişim ve ilk trimester gelişimini anlamak, sağlık hizmeti sağlayıcınızın olası bir düşüklüğü olduğunda ne aradığını bilmenize yardımcı olabilir.

Çoğu zaman, tüm düşük yapma türlerine düşük olasılık denir, ancak sağlık hizmeti sağlayıcınızın, yaşadıklarına göre başka terimlerle veya isimlerle konuştuğunu duyabilirsiniz.

Yavaşlama Türleri:

Tehdit Alt Boyutu: kramp veya alt sırt ağrısı ile birlikte bazı erken gebelik rahim kanaması. Serviks kapalı kalır. Bu kanama genellikle implantasyonun sonucudur.

Kaçınılmaz veya Eksik Yavaşlama: Açık bir serviks ile birlikte kanama ile birlikte karın veya sırt ağrısı. Rahim boynunun bir dilatasyonu veya yayılması ve / veya zarların rüptürü olması durumunda düşük yapmak kaçınılmazdır. Düşüklük tamamlanmazsa kanama ve kramplar devam edebilir.

Eksikliği Tamamla: Tamamlanmış bir düşüklük, embriyonun veya gebeliğin ürünlerinin uterustan boşaldığı zamandır. Herhangi bir ağrı veya kramp olma durumunda kanama hızlı bir şekilde akmalıdır. Tamamlanan bir düşük- liği bir ultrasonla veya cerrahi bir kürtaj (D & C) yapılarak onaylanabilir.

Cevapsız Ayrımcılık: Kadınlar bilmeden bir alçalma yaşayabilirler. Embriyonik ölümün meydana geldiği, ancak embriyonun herhangi bir şekilde dışarı atılmadığı bir kayıp düşüktür. Bunun neden olduğu bilinmemektedir. Bunun belirtileri, bir hamilelik belirtileri kaybı ve ultrasonda bulunan fetal kalp tonlarının olmaması olabilir.

Tekrarlayan Yanlış (RM): 3 veya daha fazla ardışık birinci trimester düşük puanı olarak tanımlanır. Bu, gebe kalmaya çalışan çiftlerin% 1’ini etkileyebilir.

Yanık Ovum: Ayrıca embriyonik gebelik denir. Döllenmiş bir yumurta uterus duvarına implant eder, ancak fetal gelişim asla başlamaz. Genellikle bir yumurta kesesi olan veya olmayan bir gestasyonel kesesi vardır, ancak fetal büyümenin yokluğu vardır.

Ektopik Gebelik: Döllenmiş bir yumurta, rahim dışındaki yerlerde, çoğunlukla da fallop tüpünde kendini implante eder. İmplante yumurtanın gelişimini durdurmak için hemen tedaviye ihtiyaç vardır. Hızlı tedavi edilmezse, bu ciddi maternal komplikasyonlara neden olabilir.

Molar Gebelik: uterus içinde anormal dokunun büyümesine yol açan fertilizasyon sürecinde genetik bir hatanın sonucu. Molar gebelikler nadiren gelişmekte olan bir embriyoyu içerir, ancak sıklıkla kaçırılan bir dönem, pozitif gebelik testi ve şiddetli bulantı dahil olmak üzere en sık görülen gebelik belirtilerini içerir.

Hamilelikte Düşük Tedavileri

Düşük yapma sırasında veya sonrasında ana tedavi hedefi kanamayı ve / veya enfeksiyonu önlemektir. Daha önce hamileliğinizde, vücudunuzun tüm fetal dokuyu kendiliğinden çıkarması ve daha fazla tıbbi işlem gerektirmemesi daha olasıdır. Vücudun tüm dokuyu dışarı çıkarmaması durumunda, kanamayı durdurmak ve enfeksiyonu önlemek için yapılan en yaygın prosedür D & C olarak bilinen bir genişleme ve kürtajdır. D & C yapıldıktan sonra kanamayı kontrol etmeye yardım etmek için ilaçlar reçete edilebilir. Evde olduğunuzda kanama yakından izlenmelidir; Eğer kanama veya üşüme veya ateşin başlangıcında bir artış fark ederseniz, doktorunuzu hemen aramanız en iyisidir.

Hamilelikte Düşük Önleme

Düşüklerin çoğunun nedeni kromozomal anormalliklere bağlı olduğundan, bunları önlemek için yapılması gereken çok şey yoktur. Hayati bir adım, gebe kalmak için gebe kalmak için gebe kalmadan önce olabildiğince sağlıklı olmaktır.

 • Düzenli egzersiz
 • Sağlıklı ye
 • Stres Yönetimi
 • Ağırlığı sağlıklı sınırlar içinde tutun
 • Günlük folik asit alın
 • Sigara içme

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, hedefiniz bebeğinizin büyümesi için sağlıklı bir ortam sağlamak için mümkün olduğunca sağlıklı olmaktır:

 • Karnınızı güvende tutun
 • Sigara içmeyin veya sigara içmeyin.
 • Alkol içme
 • Reçetesiz satılan ilaçları almadan önce doktorunuza danışın
 • Kafeini sınırlayın veya ortadan kaldırın
 • Radyasyon, bulaşıcı hastalık ve x-ışınları gibi çevresel tehlikelerden kaçının
 • Temas sporlarından ve yaralanma riski olan aktivitelerden kaçının

Bir Düşük İçin Duygusal Tedavi

Maalesef, düşük yapmak herkesi etkileyebilir. Kadınlar genellikle fiziksel iyileşme, duygusal iyileşme ve tekrar gebe kalma konusunda cevapsız sorularla ayrılırlar. Kadınların bu süreçte iletişim hatlarını aile, arkadaş ve sağlık hizmeti sağlayıcıları ile açık tutmaya çalışması çok önemlidir.

Yorum yapın