Hamilelikte (Gebelik) Sürecinde Oluşan Çatlakları Önleme

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik birçok bayanın hayalini kurduğu bir durumdur. Bütün kadınlar annelik gibi kutsal bir duyguyu tatmak ister. Fakat bu kadar güzel bir duygunun bazı zorlukları da vardır.

Hamileyken ortaya çıkan mide bulantıları, baş dönmeleri gibi durumların yanına bir de hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kilo almaya bağlı olarak çatlaklar meydana gelmektedir. Bu çatlaklar sadece karında değil, göğüs, kol ve bacaklarda da meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte çatlak oluşumu herkeste aynı olmamaktadır. Bazı hamilelerde oldukça az olan ya da hiç olmayan çatlaklar bazı hamilelerde çok yoğun olmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen çatlakların nedeni çok önemlidir ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması çatlak oluşumunu azaltmaktadır.

Hamilelikte Çatlak Neden Olur?

Hamilelikte çatlak oluşumu bir çok kadının kabusu haline gelmiştir. Kadınlar bu durumdan kurtulmak ya da çatlak oluşumunu azaltmak için yöntemler ararlar. Öncelikle çatlak oluşumuna neden olan faktörü bilmek gerekmektedir. Hamilelikte çatlak oluşumuna neden olan durumlar şu şekildedir;

  • Aşırı kilo alımı ile birlikte derinin gerilmesi,
  • Değişen hormon yapısının cildi yapısını değiştirmesi,
  • Cilt yapısının sert ve derinin gergin yapıda olması,
  • Cildin yeteri kadar nemli olmaması.

Hamilelik Sürecinde Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hamilelik sürecinde çatlak oluşumuna neyin neden olduğunu bilmek gerekir. Çatlaklar cilt tipinden mi kaynaklanıyor yoksa aşırı kilo alımından mı gibi soruların cevabını vermek gerekir. Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu önlemek için aşırı kilo almaktan kaçınılmalıdır. Cilt sürekli nemlendirilerek derinin gergin ve kuru olması önlenmelidir. Spor yapmak da derinin gerginliğini azaltacağı için hamilelik döneminde spor yapmak önemlidir.

Hamilelik Çatlakları İçin Çözümler

Hamilelik çatlakları oluştuğu zaman artık geç kalınmış olabilir. Bu nedenle yapılması gereken çatlak oluşumunu engellemektir. Çatlak oluşumunu engellemek için yapılması gerekenlerin başında cildi nemlendirme gelmektedir. Bu nedenle hamileliğin ilk ayından itibaren bitkisel yağlar ile cilde masaj yapılması çatlak oluşumunu önlemektedir.

Bu konu da özellikle badem yağı çatlak oluşumunu önleyen doğal bir mucizedir. Doğal kozmetik kremlerden kullanmakta başka bir çözüm yoludur. Su tüketmek de çatlak oluşumunu önleyen bir mucizedir. Su vücut için oldukça faydalı ve cilde esneklik kazandıran bir mucizedir. Bu nedenle hamilelik döneminde bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın