Hamilelikte Hcg Değeri Kaç Olmalı ?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Gebelikte baba adayından gelen spermin anne adayının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini dölleyerek başlayan bir süreçtir. Bebek ilk haftalarda embriyo, 2. Aydan sonra ise fetus olarak isimlendirilir.

Gebelik ilerledikçe kanda B-HCG hormonu artmaya başlar. Bu hormon tamamen gebelik ile alakalı olarak artış gösterir. HCG hormonu belli bir düzeye ulaştıktan sonra gebelik ilk olarak idrar testi ile belirlenir. Eğer gebelik idrar testi ile tespit edilemezse Kanda gebelik testi yapılır. Kanda gebelik testi henüz adet gecikmesi yaşanmadan gebeliği tespit edebilir ve gebelik için oldukça güvenilir bir yöntemdir.

Kanda gebelik testi ayrıca mol gebelik, düşük, dış gebelik gibi durumların tespiti için de güvenilir bir yöntemdir.

HCG Hormonu Nedir ?

HCG hormonu kadınlarda özellikle gebelik sürecinde yükselen bir hormondur. Ancak gebelik haricinde de bazı durumların varlığında yükselebilir. Kanda yapılan gebelik testleri BETA-HCG TESTİ olarak isimlendirilir. Gebe olmayan bir kadında HCG hormonu değeri sıfır ya da sıfıra yakın değerlerde olur. Gebelik başladığı andan itibaren HCG hormonu artmaya başlar. HCG hormonunun kanda tespit edilmesi yumurtlamadan 7-10 günü bulur. Adet gecikmesi yaşandıktan birkaç gün sonra kanda gebelik testi yapıldığında gebeliğin varlığı söz konusu olabilir.

BETA-HCG Değerine Göre Gebelik Nasıl Tespit Edilir?

Gebelik oluştuğunda değerler sıfırdan büyük olur. Bu durum gebelik şüphesini yaratır. İlk test ile gebelik tam olarak tespit edilmemişse birkaç gün sonra tekrar edilmelidir. Kanda gebelik testinde açığa çıkan rakamlar B-HCG değerleri 1000 mlU/ml’den daha azsa ultrason yardımı ile gebeliğin izlenmesi mümkün değildir. Çünkü gebelik kesesi henüz görülmeyecek kadar ufaktır. Eğer değerler 1000’den daha yüksekse ultrason yardımı ile gebelik gözlemlenebilir.

Hamilelikte HCG Hormonu Neden Artar ?

  • Korpus luteumun fonksiyonel olarak çalışmasını sağlayarak, relaksin hormonunu düzenler.
  • Hamilelik süresince uterus kasılmalarını önler.
  • Erkek fetusun testislerinde testesteron hormonunu uyarır.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferinden Sonra Kanda HCG Gebelik Testi

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştikten 12 sonra kanda gebelik testi yani HCG hormonu seviyesine bakılır. Test gebeliğin oluşup oluşmadığını tespit eder. Şayet gebelikten şüpheleniliyorsa test ara ara tekrarlanabilir.

Yorum yapın