Hamilelikte İlk 3 Ayın Önemi Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik döneminde her ayın kendine özgü gelişim dönemleri ve önemi vardır. Hamilelikte ilk 3 ay diğer dönemlere göre çok daha önemli ve dikkat edilmesi gereken dönemlerden birisidir. Bu 3 ayda bebeğin cinsiyeti, organ oluşumu, zeka oluşumu gibi önemli durumların yaşandığı dönemdir. Bu 3 ay içerisinde organ gelişimi olduğu ve 3 ayın sonunda organlar gelişimini tamamladığı için bu döneme daha bir hassasiyet göstermek oldukça önemlidir. Bu dönemden annenin beslenmesinden, psikolojik durumu ve fiziksel aktivitelere kadar her şeye önem göstermesi çok önemlidir. Gebelikte yaşanan ve yaşanması muhtemel olan düşüklerin en çok görüldüğü dönem bu ilk 3 aylık dönem olduğu için özellikle bu aylarda çok dikkatli olmak ve ona göre hareket etmek gerekir.

Bu Ayda Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin

Sadece bu aylarda değil elbette gebeliğin her döneminde beslenmemize dikkat etmemiz gerekir ama bu ay çok daha hassas olduğu için bu aydaki beslenmemize diğer aylara göre çok daha azami dikkat etmemiz önemlidir. Hamileliğin 3 ayında beslenme reçetesi olarak bu ayda bebeğinizin zeka gelişimi için faydalı olan omega 3 içeren balık gibi yiyecekler ve beyin gelişimi için folik asit alımı çok önemlidir. Folik asit sadece bu ilk aylarda alınması gerektiği için diğer aylarda bunu takviye etmenizin imkanı yoktur. Folik asit genel olarak ıspanak gibi yeşil yapraklarda bulunur. Bunun dışında doktorunuz folik asit takviyesi zaten verecektir. Bunu ihmal etmeden kullanın. Bunlar dışında bebeğinizin fiziksel gelişimi için süt, yumurta, taze sebze ve meyve tüketimi bolca yapmalısınız.

Demir Alımına Dikkat Edin

Gebeliğin 3 ayında demir alımı da oldukça önemlidir. Demir alımı özellikle anne adayları için oldukça önemlidir. Bu dönemde demir eksikliği yaşanırsa demir eksikliği anemisi yaşanır. Bu durum anne adayının halsiz olmasına ve bebeğin de düşük kiloda olmasına neden olabilir. Demir eksikliğinin yaşanması ayrıca düşük yapma riskini de arttırdığı için bu dönemde demir alımı hem anne hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. Demir alımı için tavuk eti, fasulye, kırmız et gibi demir açısından zengin gıdaları
tüketebilirsiniz.

Yorum yapın