Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik dönemi kadın için hayatında yaşayabileceği en güzel ve en zorlu dönemlerden biridir. Anne adayı bu süreçte hem psikolojik hem de fiziksel olarak birçok değişime maruz kalır. Yaşamın her döneminde önemini koruyan cinsellik, bazı durumlarda gebelikten olumsuz yönde etkilenebilir. Daha çok ilk defa gebe olan anne adayları hamilelik süresince cinsellikten kaçınabilir. Anne adayı dışarıdan gelebilecek bir müdahalenin bedenindeki bebeğe zarar verebileceğini düşünebilir. Ancak problemsiz seyreden bir gebelikte yaşanabilecek cinsel ilişki gebeliğe her hangi bir zarar vermez.

Hamilelikte Aylara Göre Cinsel Hayat

Hamilelik döneminde anne adayının cinsel hayatında bazı değişimler yaşanabilir. Örneğin hamileliğin ilk üç ayında cinsel istekte azalma, ikinci üç ayında, artış ve son üç ayında tekrar bir azalma söz konusu olabilir.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Cinsellik: Hamileliğin ilk ayları anne adayı için oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu dönemde anne adayı gebeliğe adapte olmaya çalışır. Anneliğin verdiği bir iç güdü ile bebeğe bir şey olacak endişesi taşıyabilir. Ayrıca bu ilk üç aylık dönemde yaşanan mide bulantısı, kusma gibi bazı gebelik belirtileri anne adayını cinsel yaşamdan uzaklaştırabilir. Bu süreçte anne ve baba adayları anne karnındaki bebeğe bir şey olacak korkusu ile cinsel birliktelikten uzak durabilir. Fakat gebeliğin ilk üç ayında yaşanan cinsel birlikteliğin bebeğe her hangi bir zararı yoktur. Yaşanan düşükler fetus ile alakalı olarak gelişebilir.

Hamileliğin İkinci Üç Ayında Cinsellik: Hamileliğin ikinci üç aylık dönemine ulaşıldığında anne adayı artık bedeninde taşıdığı miniğe tamamen adapte olmuştur. Göğüs ve vajinal bölgede yaşanan kan artışı sayesinde cinsel istekte artış yaşanabilir. Bazen bu artış tavan yapabilir. Bu dönemde gerçekleşen cinsel yaşam bebek için bir risk oluşturmaz.

Hamileliğin Son Üç Ayında Cinsellik: Hamileliğin son üç aylık döneminde anne adayı oldukça kilo almıştır. Ağırlaşan bedeni fiziksel olarak hareket edebilmesini zorlaştırabilir. Alınan kiloya bağlı olarak sırt ağrısı, bel ağrısı, vulvada enfeksiyon ve ödem gibi şikayetler başlayabilir. Bu tür şikayetler anne adayının cinsel ilişkiden kaçınmasına yol açar. Bu nedenle bu süreçte cinsel yaşama ara verilebilir. Ancak bu durum tamamen anne adayının sağlığı ile alakalıdır. Cinsel birliktelik gerçekleştiğinde penis fetus ile asla temas halinde olmaz. Dolayısı ile cinsel ilişkinin anne karnındaki bebeğe zarar verme şansı yoktur. Anne bedenindeki bebek, gebelik kesesi ve amnion sıvısı sayesinde dışarıdan gelebilecek zararlara karşı korunur.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

  • Geçmişte tekrarlayan gebelik kayıpları
  • Düşük ve erken doğum tehlikesi olan gebelikler
  • Düşük ve erken doğum olasılığını arttıran servikal kanal yetmezliği
  • Plasentanın rahim ağzını kapatması
  • Karşı cinste cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalığın varlığı
  • Çoğul gebeliklerde son 3 aylık dönem cinsel yaşamın sakıncalı olduğu durumlar arasındadır.

Yorum yapın