Hangi Üründe Ne Kadar Tarım Desteği Var?

Her yıl ülkemizde düzenli olarak yapılan tarımda toprak analizi desteği milyonlarca çiftçinin tarımda ihtiyaçlarını giderebilmesi amacıyla maddi açıdan yardımcı olmakta. Yılın belirli dönemlerinde Tarım Bakanlığı‘nın resmi olarak miktarda, çiftçi kayıt sisteminde yer alan çiftçilerimiz bu yardımdan sorunsuz şekilde faydalanabiliyor. Bakanlığın bu yıl belirlediği destek oranlarına göre;

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf için dekar başına 15 lirası mazot, 4 lirası ise gübre olmak üzere toplamda 19 lira verilirken, Pamuk için yine dekar başı 40 lira mazot, 4 lira gübre olmak üzere 44 lira verilmesi uygun görüldü.

Bunun yanı sıra yine destek paketi kapsamında
Nohut, mercimek ve kuru fasulye için dekar başın 14 lira mazot 4 lira gübre olmak üzere toplamda 18 lira, aspir için dekar başı 12 lira mazot 4 lira gübre olmak üzere toplamda 16 lira, yağlık; ayçiçeği, mısır, soya fasulyesi, patates için dekar başına 19 lirası mazot 4 lirası gübre olmak üzere toplamda 23 lira, kanola, soğan, yaş çay, fındık ve yem bitkileri için ise dekar başına 10 lira mazot, 4 lira gübre olmak üzere toplamda 14 lira destek verilirken nadas içinse 6 lira mazot desteği sağlanacak.

Sürekli değişim gösteren mazot ve gübre fiyatları baz alınarak şayet büyük oranda birim fiyat değişimi yaşanırsa destek paketi kapsamında ödenmek üzere belirlenen miktarlarda Maliye Bakanlığı insiyatifine göre artış olabilir. Ayrıca minimum 50 dekar olarak belirlenmiş kapsam dahilinde en az 50 dekardan oluşan her bölüm için toprak analiz laboratuvarlarına 40’ar lira destek sunulacak.
Organik tarımla ilgili olarak ise belirlenen kategorinin durumuna göre destek paketi kapsamında minimum 10 lira maximum 100 lira destek sağlanacağı açıklandı.

2018 yılı için açıklanan bu geniş kapsamlı tarım toprak desteğinden faydalanmak için tarım arazinizin şartlarına uygun olan alan için çiftçi kayıt sistemi bilgileriniz beraberinde en kısa sürede bir başvuruda bulunmanız gerekmekte. Kısa bir inceleme süreci sonrası başvurunuz sorunsuz görüldüğünde tarım desteği kapsamında maddi yardım almaya başlayacaksınız.

Yorum yapın