Hashtag Nedir? En Etkili Hashtag Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyanın tüm çağı ele geçirdiği bir gerçektir. İnsanların alışveriş de yapabilmenin yanın da satış yapabildikleri, öneriler de bulundukları hatta meslek olarak yaptıkları ve tüm hayatlarını paylaşıp gösterdikleri bir platform var. Hepimizin bildiği İnstagram ve Twitter uygulaması.

Bu sosyal ağın diğer tüm sosyal ağlardan daha çok tercih edilmesinin ve inanılmaz derece de kitlesinin olmasının birçok sebebi var. Bu sosyal ağla birlikte hayatımıza yeni bir kelime girdi ve oda hashtagdir. Tam Türkçe karşılığı veya tam bir anlamı yoktur aslında fakat biraz araştırma yapınca karşımıza başlık etiketi diye bir tanım çıkıyor. Kelime karşılığının tersine birçok özelliği var aslında.

Öncelikle hashtag yapabilmeniz için bu ‘#’ sembole ihtiyacınız var. Hashtag’ın hayat hikâyesi biraz farklı çünkü ilk çıkış yeri Twitter’dır. Twitter da bulunan arama motorunun alt kısımlarında gündemle ilgili olan veya önem arz eden konular da hashtag adı altında en fazla tek cümlelik yazılar olur. Birçok kullanıcı ilgi alanına giren hashtag’a tıklayarak isterse o konu da atılan Twitleri görüp bilgi alabilir isterse de o hashtag adı altında kendi bilgi, fikir ve düşüncelerini paylaşabilirsiniz. Yahut isterseniz siz de bir konu da hashtag açabilir ve bu hashtag adı altında çok fazla twit atılırsa hashtag’ınız arama motorunda bulunur ve gündem de olur.

Hashtag Nasıl Açılır?

Yapılan Hashtagler günlük olup genellikle gündemi yansıtan ve çok ilgi duyulan konular olur. Bu özellik twitter de büyüyerek ve kitlesini artırarak hala kullanılmaya devam etmesinin yanında sonrasında instagram gibi birçok sosyal ağda da kullanılmaya başlanılmıştır.

İnstagram da arama motorunda hashtag için ayrı bir özellik getirilmesinin yanında bir özelliği daha var. Fotoğrafın veya paylaştığınız herhangi bir şeyin altına açıklama yazarken o an ilgi duymasını istediğiniz veya ilgilendiğiniz kelimeyi yazmadan önce # bu işareti koyuyorsunuz ve yanına istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz. Zaten sonrasın da o kelime mavi renge dönecektir.

Takipçileriniz veya siz o kelimeye tıkladığınız da o kelime ile ilgili unsurlar karşınıza çıkacaktır. Veya başkaları da o kelimeyle ilgili bir şeyler paylaşmıştır mavi renkli önünde # sembolü olan kelimeye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tıkladığınız da her hangi bir şey karşınıza çıkmıyorsa veya kelime mavi renkte değilse o kelime hashtag olmamıştır tekrar yapmanız gerekir.

Hashtag’in en güzel örnekleri #tbt veya #love gibi örnekleridir.

En Etkili Hashtag Nasıl Kullanılır?

Kullanım çeşitliği açısından çok farklılıklar gösterdiği için tek bir etkili kullanım yöntemi yoktur. Öncelikle kullanım amacınıza hizmet etmelidir. En etkili kullanım yöntemi budur.

Eğer kişisel hesabınıza takipçi artırmak ve tanınmak istiyorsanız fotoğrafınızın altına çok ilgi gören sık kullanılan güzel kelimelerin hasghtagini kullanabilirsiniz o hashtag’e tıklatıldığın da sizin içerikleriniz görünmeli. Ya da kendinize ait çekim paylaşacaksanız çektiğiniz de şeyle alakalı bir şeyler yazabilirsiniz.

Örneğin doğa fotoğrafı paylaştıysanız #doğa #temizhava gibi hashtag’ler yapabilirsiniz. Ticari ürünler sattığınız hesabınız ise sattığınız ürünlerin altına hashtag olarak yazabilirsiniz. Çekilişini gerçekleştirerek #çekiliş veya #kalite #indirim #ucuz gibi birçok kelimeyi kullanabilirsiniz. Elbette bu hashtag’lerin de bir sınırı var. Bir post için 30 adet hashtag yapabilme olanağınız var ve bunları öyle rastgele yaparsanız hiçbir işinize yaramaz ve bir anlamı olmaz. Etkin kullanılması için paylaştığınız postla alakalı olmalı ve ilgi gören hashtag’ler olmalıdır.

Yorum yapın